https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snemovna-poprve-od-listopadu-1989-rusi-obcanska-prava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelený kruh: Sněmovna poprvé od listopadu 1989 ruší občanská práva

6. dubna 2017 | Zelený kruh
Poslanci včera zakázali sousedům připomínkovat dopady spalovny odpadů, lakovny či čerpací stanice na zdraví a životní prostředí. Návrh poslance Foldyny (ČSSD) podpořil spolu s opozicí také téměř celý poslanecký klub ANO, třetina klubu ČSSD a 2 z KDU-ČSL. Vládní poslanci tím popřeli veřejný závazek Sobotkova kabinetu, že tato občanská práva neomezí. Ministr životního prostředí Brabec, který má dotčený zákon ve výhradní kompetenci, se proti jeho seškrtání neohradil. Chybu poslanců může ještě napravit Senát.

Schválením pozměňovacího návrhu poslance Jaroslava Foldyny lidé ztratili možnost ovlivnit zda, či za jakých podmínek, bude pod jejich domy stanoveno průzkumné území pro těžbu břidlicového plynu či uranu nebo pro vyhledávání konečného hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Sousedé se již nebudou moci vyjadřovat k prachu či hluku ze staveb, kde neproběhne plný proces posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Týká se to i velkých staveb s masivními dopady na okolí – typu pražského silničního tunelu Blanka, spalovny komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně či skladovacích hal o rozloze přes 10 ha firmy CPI Park Žďárek u severočeské obce Libouchec. Poslanci se tak postavili proti názoru drtivé většiny Čechů a Češek. Podle nedávného průzkumu názorů provedeného Centrem výzkumu veřejného mínění si 83 % dospělé populace myslí, že o místních otázkách mají rozhodovat občané.

Foldynův návrh přitom nezrychlí rozhodování o stavbách ani o jediný den. Úřední rozhodovací lhůty totiž ponechal stejné, pouze zakázal občanům, aby v jejich rámci poslali na úřad připomínky. Toto opatření omezí informace, které dosud při svém rozhodování úřady využívají, a zabrání veřejné kontrole, která je nejlepší prevencí proti korupci. V důsledku tak může dojít ke zhoršení kvality i délky rozhodování.

K podpoře Foldynova návrhu, který zabrání veřejnosti podávat připomínky, vedle jeho předkladatele veřejně podpořili např. poslanci Okleštěk (ANO), Stanjura (ODS), Kalousek (TOP09) či Klán (KSČM). Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která zákon předkládá, naopak tvrdila, že k omezení účasti vůbec nedojde. Svým nepravdivým tvrzením mohla před hlasováním zmást zejména některé vládní poslankyně a poslance. Ministr Martin Stropnický (ANO) návrh, který je v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády, podpořil. Stejně učinila třetina sociálních demokratů. Ministr životního prostředí Richard Brabec v průběhu tříhodinové debaty o zásadním seškrtání „jeho“ zákona o ochraně přírody a krajiny nevystoupil a hlasování se zdržel.

Za zachování občanských práv se naopak postavil předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD), Václav Zemek (ČSSD), Ivan Gabal a Jiří Junek (KDU-ČSL) či Nina Nováková (TOP 09). Proti návrhu svého stranického kolegy Foldyny hlasoval také premiér Bohuslav Sobotka.

Poslanci dále poskytli investorům nástroj, jak obejít řádné správní řízení o výjimkách z ochrany přírody. Výsledkem bude, že o chráněných druzích rozhodnou úřady bez informací od odborných organizací a veřejnosti. Další schválené návrhy znemožní občanům připomínkovat dopady konkrétních jaderných technologií na životní prostředí a zdraví. Omezí kontrolu působení autorizovaných inspektorů. Naplnila se tak většina rizik, na které ekologické organizace předem upozornily.

Citace Daniela Vondrouše, ředitele a legislativního experta Zeleného kruhu: „Poprvé od listopadu 1989 poslanci seškrtali občanům jejich práva vyjádřit se k dopadům staveb v sousedství na jejich zdraví. Postavili se tak proti názoru drtivé většiny svých voličů. Ti z vládních stran navíc popřeli své vlastní sliby o zachování účasti na rozhodování a potírání korupce. Senátoři ale ještě mohou věrohodnost některých stran zachránit.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist