Hynek Trojánek "> Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soukrome-zpravy-by-nove-mohly-byt-kontrolovany.iure-zada-ministra-vnitra-aby-navrh-pomohl-zablokovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat

13. června 2024 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856
Organizace IuRe varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

Belgický návrh navazuje na plány, o kterých se v Evropě diskutovalo již v minulém roce. Tehdy však plošnou kontrolu komunikace (“Nařízení CSA”) po kritice odborníků a občanské společnosti odmítl Evropský parlament. Aktuální návrh se nicméně podle IuRe od toho předešlého příliš neliší.

“Belgické předsednictví používá termín moderace nahrávání (“upload moderation”). Reálně se tím však myslí skenování fotek, videí a adres webových stránek v okamžiku, kdy je uživatel ve své komunikaci použije. To by ale s ohledem na to, že většina komunikačních platforem používá tzv. koncové šifrování, bylo možné jen skenováním na straně zařízení klienta. Tato technika by však fakticky znamenala prolomení šifrování i velké bezpečnostní riziko například pro uživatele mobilních telefonů. Soukromé zprávy by pak už jednoduše řečeno nebyly soukromé,” vysvětluje kritizovanou podstatu návrhu advokát IuRe Jan Vobořil.

Formou otevřeného dopisu se proto organizace IuRe obrátila na ministra vnitra Víta Rakušana, v jehož kompetenci je formulace české národní pozice.

Zásadní právní nedostatky
IuRe v dopise upozorňuje, že nedostatky v nynějším návrhu spatřuje i Právní služba Rady EU (CLS). Podobně dle stanoviska Center for democracy and technology je návrh právně v rozporu s obecným nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) i zákonem o digitálních službách (DSA). Zejména jsou pochybnosti o platnosti souhlasu s kontrolou komunikace.

Plán kritizuje i organizace European Digital Rights (EDRi). Podle té návrh v podstatě nutí lidi k tomu, aby “souhlasili” se skenováním svých často citlivých zpráv. Skenování přitom v řadě případů přináší “falešnou pozitivitu” a tedy falešné obvinění. Taktika “vynuceného souhlasu” navíc může být v rozporu se zmíněným nařízením DSA, které právě před tímto druhem manipulativních technik, tzv. “temných vzorců” (dark patterns), varuje.

“Na ministra Víta Rakušana jsme se s argumenty obrátili již v září minulého roku. Podle našich informací dnes Česká republika v souvislosti s projednáváním Nařízení CSA patří ke státům, které při projednání návrhu tohoto nařízení odmítají plošný a neústavní zásah do soukromí a listovního tajemství občanů, včetně bezpečnostních rizik, která by plynula z prolamování bezpečnosti šifrování. Pevně proto věříme, že Česká republika zde zůstane nadále na straně ochrany lidských práv a belgickým předsednictvím navržený kompromis spolu s dalšími státy zablokuje,” věří Jan Vobořil.

---plné znění otevřeného dopisu je na: https://digitalnisvobody.cz/blog/2024/06/13/tz-soukrome-zpravy-by-nove-mohly-byt-kontrolovany-iure-zada-ministra-vnitra-aby-navrh-pomohl-zablokovat/ ---
Hynek Trojánek, tel: 607249856
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist