Břetislav Oliva "> Společná tisková konference Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Muzea v přírodě Vysočina - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecna-tiskova-konference-muzea-loutkarskych-kultur-v-chrudimi-a-muzea-v-prirode-vysocina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Společná tisková konference Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Muzea v přírodě Vysočina

10. května 2022 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531


Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a Muzeum v přírodě Vysočina pořádají u příležitosti Mezinárodního dne muzeí 18. května od 11 hodin společnou tiskovou konferenci k 50. výročí založení obou institucí. Zástupci muzeí představí program hlavní části oslav, které se v Chrudimi a Hlinsku uskuteční 2. července 2022 a další aktivity plánované pro tento rok.
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, nejstarší a největší specializované loutkářské muzeum v České republice bylo slavnostně otevřeno 2. července 1972 v prostorách historického renesančního Mydlářovského domu. V současnosti muzeum spravuje přes 50 000 sbírkových předmětů, z toho více než 11 000 loutek z celého světa. Hlavním posláním muzea je získávat, uchovávat a široké veřejnosti zpřístupňovat doklady o vývoji českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.
Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách. Od roku 1972 si areál lidového stavitelství na Veselém Kopci postupně získával oblibu návštěvníků a v současnosti se jejich počtem řadí k nejnavštěvovanějším památkám v Pardubickém kraji i v rámci republiky. Od roku 1989 je součástí muzea i nynější památková rezervace Betlém v Hlinsku, která prezentuje objekty na původním místě. Při muzeu funguje významné regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu, které pomáhá dokumentovat a chránit i nemateriální jevy lidové kultury. Muzeum přispělo k tomu, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou rovněž součástí světového dědictví UNESCO.
Obě muzea, vedle svojí geografické blízkosti, jsou od samých počátků spřízněna i svým zaměřením na lidovou kulturu. Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi také několik desítek let vystavovalo na Veselém Kopci maringotku kočovných loutkářů slavného rodu Kopeckých. V současné době obě muzea spolupracují na vzájemné propagaci a plánují i propojení v rámci programů pro školy. Symbolicky i 50. výročí založení oslaví obě muzea ve stejný den, 2. července 2022. Zatímco v Chrudimi budou mít podobu pouličního festivalu na Resslově náměstí a v přilehlých uličkách a zapojí se do nich množství umělců – hudebníků, herců, tanečníků, básníků, artistů a samozřejmě loutkářů, v Hlineckém Betlémě se představí všechna čtyři muzea, která jsou, stejně jako Muzeum v přírodě Vysočina, součástí Národního muzea v přírodě a zároveň budou prezentovány i regiony, v nichž se nacházejí. U příležitosti půlstoletého jubilea otevírají v Chrudimi i na Veselém Kopci velké retrospektivní výstavy a chystají pro letošní rok mnoho dalších novinek.
Zveme proto zástupce médií na Mezinárodní den muzeí 18. května v 11 hodin do sídla Muzea loutkářských kultur v Chrudimi v chrudimské Břetislavově ulici, kde budou k dispozici odborní pracovníci obou institucí včetně dlouholeté ředitelky Muzea v přírodě Vysočina Ilony Vojancové nebo ředitelky Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Simony Chalupové a představí podrobný program hlavní části oslav, další aktivity plánované pro tento rok i zajímavosti z historie obou institucí.
Akreditace pro tiskovou konferenci je možná na emailu bretislav.oliva@puppets.cz nebo na telefonním čísle 778 712 531.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist