Ivana Borovková "> Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecnost-holcim-predstavila-udrzitelny-3d-most-phoenix
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Holcim Česko: Společnost Holcim představila udržitelný 3D most Phoenix

14. ledna 2024 | Holcim Česko
Autor: Ivana Borovková, tel: +420602321331
Společnost Holcim vyvinula pro stavbu mostu speciální směs betonu. Hmota používaná pro 3D tisk z betonu je spíše malta, neboť maximální zrno použitého kameniva nepřesahuje 4 mm jako tomu je u tradičního betonu. Nová směs zahrnuje recyklované stavební materiály a 100% recyklovaný cement ECOPlanet s využitím cirkulární technologie ECOCycle. Díky tomu se snížila stopa CO₂ Phoenixu o 40 % ve srovnání s jeho předchůdcem a snížil celkový uhlíkový dopad stavby o 25 %.
Tato inovace v kombinaci s konstrukčními výpočty a 3D tiskem umožnila dokonce 50 % snížení spotřeby materiálu při zachování výkonnosti. Konstrukce mostu, který je schopen vydržet stlačení bez výztuže, usnadňuje snadnou demontáž a recyklaci jeho bloků.
Edelio Bermejo, vedoucí globálního výzkumu a vývoje Holcim doplňuje: “Phoenix je výsledkem plodné spolupráce s našimi partnery při plnění společného cíle, jímž je proveditelná cirkulární a nízkouhlíkové infrastruktura. Tento projekt ukazuje, jaký dopad mohou mít inovace v dekarbonizaci budov pro budoucnost s nulovými čistými emisemi.“
Most Phoenix stojí v Inovačním hubu Holcim. Je vyvinutý ve spolupráci s Block Research Group na ETH Curych, Zaha Hadid Architects Computation and Design Group a incremental3D, staví na úspěchu oceněného mostu "Striatus", který byl představen na Benátském bienále architektury 2021.
Ivana Borovková, tel: 420602321331
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

9.2.2024 20:54
3D tiskárna je skvělá věc. My ji máme doma taky a tiskneme na ni kde co. Akorát si musíme dělat pořadí, protože to trvá, než se na ni něco vytiskne a já i manžel toho chceme hodně :-D . Asi si časem koupím svoji vlastní a bude po problému :-D . Pak už to příslušenství pro 3D tiskárny z https://eshop.sharplayers.cz/prislusenstvi nestojí tolik :-) .
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist