Radek Drahný "> Správa KRNAP ukončila spolupráci s hospodářem z Klínových Bud - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-krnap-ukoncila-spolupraci-s-hospodarem-z-klinovych-bud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Správa KRNAP ukončila spolupráci s hospodářem z Klínových Bud

3. června 2021 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Neustále gradující sousedské spory na enklávě Klínových Bud, napadání, výhružky fyzickým napadením a psychickým nátlakem, vedou Správu KRNAP k rozhodnutí ukončit spolupráci s hospodářem z Klínových Bud. Zároveň jsme na jednatele společnosti Horský ranč Klínové Boudy, s. r. o., byli nuceni podat trestní oznámení pro vyhrožování zaměstnancům Správy KRNAP při výkonu jejich pracovních povinností a snahu působit na jejich činnost.

Další spolupráce a komunikace s jednatelem společnosti se stala bezvýchodnou, a proto se Správa KRNAP rozhodla vypovědět všechny pachtovní smlouvy uzavřené v letech 2017 a 2019 s uvedenou společností. Hospodář využíval 32 hektarů lučních pozemků Správy KRNAP na Klínových Boudách a Přední Planině.

Vzájemná spolupráce mezi námi a nájemcem byla vždy složitá. V posledním roce však docházelo ze strany jednatele společnosti k opakovaným slovním výpadům a urážkám. Loni odmítl umožnit vstup na naše pronajímané pozemky zaměstnancům Správy KRNAP a námi najatým specialistům.

Letos celý konflikt vyvrcholil v souvislosti s návrhem na zaevidování místního mokřadu jako ekologicky významného prvku, do kterého byla zahrnuta i z něj vytékající strouha, která je jeho součástí a zároveň mimo jiné slouží jako zdroj pitné vody pro blízké chalupy. Toto vyjmutí by pachtýře nijak finančně nepoškodilo. Zároveň Správa KRNAP, jako orgán ochrany přírody, trvala na nastavení takového způsobu zemědělského hospodaření (zákaz pastvy a hnojení), při kterém nemůže dojít k poškození mokřadu. Dalším sporem bylo zamítnutí požadavku pachtýře na hnojení na pozemcích bezprostředně navazujících na daný mokřad.

Kvůli tomuto sporu jednatel společnosti zakázal odpovědným pracovníkům vstup a vjezd vozidlem na jím propachtované pozemky. Jeho jednání je v rozporu se zákonem, jelikož Správa KRNAP je orgán ochrany přírody a její zaměstnanci jsou oprávněni dle zákona č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny v platném znění, kontrolovat a vstupovat na pozemky na území národního parku, dokonce včetně pozemků soukromých. V tomto případě šlo navíc o státní pozemek v kompetenci Správy KRNAP, který je součástí vypovídané pachtovní smlouvy. Tím dochází k maření výkonu orgánu ochrany přírody.

Vzhledem ke skutečnosti, že již v loňském roce jednatel společnosti slovně atakoval zaměstnance Správy KRNAP v případě, kdy s ním nesouhlasili, není možné brát jeho výhružky na lehkou váhu. Stupňování výhružek a jejich formulace nás vedou k obavám o bezpečí našich pracovníků. Nemůžeme rovněž tolerovat jeho ultimáta kladená Správě KRNAP. Požádali jsme proto Policii ČR o pomoc a součinnost, aby se předešlo násilí a dalšímu vyhrožování zaměstnancům naší organizace. Výpověď uzavřených pachtovních smluv je pak jen logickým vyústěním.

Výpovědní lhůta končí 30. 9. 2022. Po této době budeme péči o uvedené lokality zajišťovat dočasně vlastními silami a zároveň budeme hledat jiného pachtýře.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist