David Grossmann "> Správa parku loni vykoupila 16 ha pozemků. Nejvíce na vřesovišti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-parku-loni-vykoupila-16-ha-pozemku.nejvice-na-vresovisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Správa parku loni vykoupila 16 ha pozemků. Nejvíce na vřesovišti

11. ledna 2022 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann, tel: 734 759 030
Správa Národního parku Podyjí v roce 2021 pokračovala v nákupech pozemků do vlastnictví státu. Umožní to lepší ochranu přírody a krajiny na jejich ploše. Celkem Správa parku vykoupila za posledních dvanáct měsíců 16,27 hektarů půdy. Většinu v lokalitě Havranického vřesoviště. Za pozemky zaplatila téměř pět milionů korun.

Je to jedinečná lokalita představující zbytek kulturní krajiny utvářený postupným odlesňováním a staletou pastvou. "Na mělké půdě se zde vyvinula výjimečně bohatá vřesoviště a stepní trávníky hostící rozmanitou škálu suchomilných a teplomilných druhů, které jsou z velké části chráněny. Dalším neméně významným prvkem této krajiny jsou také ovocné sady, které mají vysokou přírodní hodnotou,“ vypočítala Martina Lazárková, která má na Správě Národního parku Podyjí výkupy na starosti.

Projekty výkupů pozemků na území Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma jsou financovány Státním fondem životního prostředí České republiky prostřednictvím Národního programu Životní prostředí. Celková výše vynaložených finančních prostředků v roce 2021 byla 4 925 235 Kč. Správa Národního parku Podyjí chce ve výkupech pozemků pokračovat i letos. V současné době proto připravuje novou žádost do dotační výzvy Fondu.

V Národním parku Podyjí je ve vlastnictví státu již 89% plochy území. Od roku 1994 bylo vykoupeno celkem 993 ha pozemků za 86,8 milionů korun. Správa parku má v úmyslu postupně vykoupit i zbývajících 11% plochy od soukromých vlastníků nebo obcí. Jsou to především lesní pozemky, pozemky na vřesovišti a v údolních loukách.

V ochranném pásmu národního parku se Správa parku bude snažit vykupovat pozemky, na kterých se nacházejí významné biotopy s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Zájem má i o pozemky v maloplošných zvláště chráněných území a vybrané polní pozemky, kde jsou plánované změny ve struktuře zemědělské krajiny ochranného pásma. Věří, že změny povedou ke zlepšení migrační propustnosti, zvýšení biodiverzity a tím ekologické stability krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist