https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/strom-roku-2002
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství: Strom roku 2002

26. srpna 2002 | Nadace Partnerství
Autor: Michal Vesely
Do konce srpna mají ještě možnost všichni, kdo mají rádi stromy a přírodu, podělit se o radost obdiv ke „svému“ stromu a navrhnout ho na ocenění „Strom roku 2002“. Jedním z navrhovaných stromů je i devadesátiletá třešeň v Brně na dvoře JAMU na Mozartově ulici. Paní Štěpánková odůvodňuje svůj návrh takto: „Strom je útočištěm všech druhů městského ptactva, každoročně potěší květem a pak i krásou rudých neočesatelných plodů, zosobňuje hrdinství nevzdát se a překonat dobu temna, kdy nevidí víc, než temný dvůr a dosáhnout v síle až nade střechy vysokých městských domů. Svým původem je jistě bastard, žádný uctívaný druh, ale jako rostlinná osobnost je tato třešeň opravdovým stromem života.“

Jiným z navržených stromů je Liliovník tulipánokvětý (Liliodendron tulipifera), strom, který dosáhl u tohoto druhu nebývalé mohutnosti s obvodem kmene 270 cm. Roste v areálu mateřské školy Slunečná ve Vysokém Mýtě. „Již dnes se tento památný strom může honosit titulem „Strom města“, neboť zvítězil v anketě o nejkrásnější strom Vysokého Mýta a okolí vyhlášené na Den Země 22.4.“, píše paní Jetmarová z městského úřadu ve Vysokém Mýtě.

Anketu Strom roku vyhlásili společně Nadace Partnerství a Regionálním sdružením Českého svazu ochránců přírody v Brně. Chceme jí upozornit na obrovský význam stromů, který dnes opět nabývá na aktuálnosti v souvislosti s povodněmi. Stromy totiž svými kořeny zpevňují půdu a při dešti zadržují vodu čímž zabraňují rychlému odtoku srážek do vodotečí.

Písemné návrhy zasílejte do 31.8. na adresu Nadace Partnerství, Panská 7, 602 00 Brno, nebo e-mailem na strom.zivota@ecn.cz. Návrhy by měly obsahovat důvod, proč strom navrhujete a jeho příběh, znáte li ho, fotografii či obrázek stromu, určení lokality, kde se navržený strom/stromořadí nachází (obec – ulice, místní název, okres), druh stromu a přibližné stáří stromu. Z došlých návrhů vybere porota složená z odborníků a osobností 12 stromů (stromořadí). Kandidáti na „Strom roku 2002“ budou zveřejněni na stránkách časopisu Květy a v dalších médiích a v elektronické podobě na www.stromzivota.cz. O tom, kdo se stane vítězem celostátní ankety „Strom roku 2002“, rozhodne veřejnost svými hlasy. Slavnostní vyhlášení ankety „Stromu roku 2002“ proběhne na Den stromů 20.10.2002 v divadle na Fidlovačce v Praze.

Další Informace vám rádi podají Michal Veselý, Petr Jelínek, Program Strom života, Nadace Partnerství, Panská 7, 602 00 Brno, tel. 05-42 21 83 50, e-mail: strom.zivota@ecn.cz, www.stromzivota.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist