Barbora Pangrácová "> Tajné záběry odhalují děsivé podmínky na kožešinových farmách. Ty navíc zvyšují riziko ptačí chřipky u člověka - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tajne-zabery-odhaluji-desive-podminky-na-kozesinovych-farmach.ty-navic-zvysuji-riziko-ptaci-chripky-u-cloveka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Tajné záběry odhalují děsivé podmínky na kožešinových farmách. Ty navíc zvyšují riziko ptačí chřipky u člověka

15. února 2023 | Svoboda zvířat
Autor: Barbora Pangrácová, tel: 737 072 093
15. února 2023, P r a h a - Z Finska nedávno uniklo děsivé svědectví o životě zvířat na tamní kožešinové farmě. Lišky jsou drženy v malých klecích, zvířata jsou nemocná psychicky i fyzicky. V Evropě se navíc objevil přenos ptačí chřipky mezi norky na španělské farmě. To je krajně znepokojivá informace, na kožešinových farmách totiž může dojít ke zmutování viru a snadnějšímu přenosu mezi savci. Vědci upozorňují, že se tím rapidně zvyšuje riziko další pandemie. O zákaz kožešinových farem se snaží kampaň Za Evropu bez kožešin. Chýlí se ke konci a získala 1,5 milionu podpisů v celé EU.


Už za dva týdny končí kampaň Za Evropu bez kožešin, kterou se organizace Svoboda zvířat připojila k Evropské občanské iniciativě (EOI) a snaží se získat podpisy pro ukončení kožešinových farem v EU a zákaz dovozu a prodeje kožešin. Původním cílem bylo získat milion podpisů z celé EU do května 2023, již nyní je ale pod iniciativou podepsáno více než 1,5 milionu lidí. Kampaň proto může skončit dříve a její iniciátoři budou moci přednést téma Evropské komisi v co nejbližším termínu.

Tajné odhalení ve Finsku

V České republice jsou kožešinové farmy zakázané od roku 2019, v dalších evropských zemích ale stále fungují. Právě teď spatřila světlo světa nová investigace z Finska, kde fotografové v utajení pořídili hrůzostrašné záběry z kožešinových farem. Zvířata žijí v malých drátěných klecích a jsou psychicky i fyzicky devastována ještě před drastickou smrtí. Lišky jsou morbidně obézní, mají kožní, oční a ušní infekce, vykazují nepřirozené chování vlivem naprosto nevhodných podmínek chovu.



„Je naprosto nepřijatelné, že miliony zvířat v Evropě stále trpí kvůli kožešinové módě. Jak jasně ukazují i nejnovější záběry, tato zvířata jsou vystavena strašlivému životu. I kvůli podmínkám na farmách už většina spotřebitelů nechce mít s kožešinami nic společného, o čemž svědčí i obrovská podpora naší kampaně. Už 14 zemí včetně Česka chov kožešinových zvířat ukončilo, pouze malý počet jich stále tento krutý byznys umožňuje. Teď je čas, aby se toto týrání zvířat už navždy stalo historií,” říká Lucie Kittlová, koordinátorka kampaně Za Evropu bez kožešin.


Finská skupina Oikeutta eläimille natáčela na šesti náhodně vybraných kožešinových farmách v regionu Ostrobothnia v západním Finsku od června do listopadu 2022. Kristo Muurimaa z organizace k tomu dodává: „Většina Finů chce zakázat chov kožešinových zvířat, ale naši politici nedokázali krutosti učinit přítrž. Zákaz platný v celé EU by pomohl zvířatům i v ostatních členských zemích, kde je chamtivost po penězích ceněna více než dobré životní podmínky zvířat."

Týrání zvířat, ale i riziko ptačí chřipky

Kožešinové farmy však nejsou jen týráním zvířat, představují také zdravotní riziko pro lidi i ostatní zvířata. Již během poslední pandemie se ukázalo, že nedostatečné hygienické podmínky zvyšují riziko přenosu COVID-19, jak dokládají příklady, kdy se na farmách norci nakazili virem, ten u nich zmutoval a následně přešel zpátky na člověka v nebezpečnější variantě.

V současné době v celé Evropě zuří ptačí chřipka a kvůli riziku nákazy se vybíjejí celé chovy drůbeže. Jenže virus H5N1 se nepřenáší pouze mezi ptáky. Už v říjnu 2022 se objevila vysoce patogenní ptačí chřipka u norků chovaných na kožešinové farmě ve Španělsku. Během podzimu se na farmě v oblasti Galicie objevila zvýšená úmrtnost norků, po vyšetření veterinářem se zjistilo, že na vině je virus ptačí chřipky. Zjištění jsou značně znepokojivá, jelikož šíření mezi norky v zajetí by mohlo dát kmeni H5N1 příležitost k vývoji a přizpůsobení se savcům.

I proto se pracovníci farmy dostali okamžitě do karantény, více než 50 000 norků v zařízení bylo usmrceno a jejich mrtvá těla zničena. V současné době je známo, že virus se mezi savci nešíří příliš snadno. Z incidentu na španělské farmě je ale zřejmé, že minimálně jedna mutace už šíření ze savce na savce podporuje. Kožešinové farmy proto představují obrovské riziko pro vznik další pandemie, což se přidává k mnoha dalším důvodům, proč jsou přežitkem a měly by patřit do historie.

Kampaň Svobody zvířat Za Evropu bez kožešin poběží do konce února a připojit svůj podpis může každý občan EU na www.ZaEvropuBezKozesin.cz


Svoboda zvířat

Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby souznící s jejími cíli. Její vizí je svět, ve kterém žijí zvířata důstojně, přirozeně a bez zbytečného utrpení a kde není jejich hodnota odvozena od užitku pro člověka. SZ se věnuje zejména advokační činnosti, mění legislativu ve prospěch zvířat. V minulosti vedla úspěšné kampaně za konec zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, za ukončení chovu zvířat na kožešiny v ČR a za postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Nyní se věnuje především tématu kožešinových farem, usiluje o jejich ukončení a zákaz prodeje kožešin v EU. Dále v rámci SZ v Plzni funguje samostatná Sekce na ochranu koček.

Kontakt pro média
Barbora Pangrácová
PR manager
+420 737 072 093
barbora.pangracova@svobodazvirat.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist