Petra Schnitzerová "> Také vám netopýři hlídají marmelády? Řekněte si o plaketu a pomozte s jejich ochranou! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/take-vam-netopyri-hlidaji-marmelady-reknete-si-o-plaketu-a-pomozte-s-jejich-ochranou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Také vám netopýři hlídají marmelády? Řekněte si o plaketu a pomozte s jejich ochranou!

6. listopadu 2023 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605870323
Netopýři patří mezi tzv. synantropní druhy živočichů, kteří často bydlí s lidmi takříkajíc pod jednou střechou. Více než dvě třetiny z našich 27 druhů alespoň po část svého životního cyklu využívají úkryty v blízkosti člověka. Někdy jde o větší kolonie, jindy o komornější soužití. Tak jako v případě vzácného vrápence malého, který pravidelně zimuje v rodinném pískovcovém sklípku se zavařeninami. Paní majitelka získala památeční plaketu „Náš soused je netopýr“ a připojila se tak do Klubu přátel netopýrů. Spolubydlíte také? Plaketa čeká i na vás!

Netopýři patří k souputníkům člověka po staletí. Na vyhřátých půdách hradů, zámků, kostelů, škol či továren najdeme letní kolonie samic s mláďaty, ve sklepích, štolách a dalších podzemních prostorách netopýři zimují. Tihle pozoruhodní létající savci v posledních desetiletích objevili i úkryty v panelových domech, kde se s řadou druhů setkáme celoročně. Někteří menší netopýři obývají rovněž rodinné domy či chaty a zimní spáče najdeme i v malých soukromých sklípcích. „Většina našich druhů je životně závislá na lidské toleranci a ochraně. Letouni jsou dosti konzervativní živočichové. Stejné úkryty využívají opakovaně po řadu let, je tudíž velmi důležité pro ně tato tradiční místa zachovat. Snažíme se proto, aby netopýři v širším povědomí figurovali coby dobří sousedé“, říká Petra Schnitzerová z ČESON. „Již řadu let běží kampaň „Náš soused je netopýr“, v jejímž rámci oslovujeme širokou veřejnost, aby nás informovala o svém soužití s netopýry. Lidé, kteří jsou ke svým okřídleným nájemníkům ohleduplní, mohou získat památeční plaketu a připojit se do pomyslného Klubu přátel netopýrů. Vyvěšením plaket přímo na své objekty a prezentací na webových stránkách zároveň pomáhají ochraně letounů ukázkou příkladů dobré praxe, stávají se pozitivní motivací pro ostatní“, vysvětluje koordinátorka projektu. „Mezi členy klubu najdeme jak správce velkých památek, jako jsou hrady, zámky apod., tak i mnoho privátních osob. Některá soužití jsou skutečně komorní, jako v případě paní Evy zmíněné v úvodu. Ta je nadšená, že má tak vzácného „strážce zavařenin“ a že prostřednictvím plakety může přispět k další ochraně netopýrů. Do klubu patří i lidé, kteří na svém domě provedli šetrnou rekonstrukci a zachovali netopýří úkryty, vyvěsili pro netopýry speciální budku, úředníci, kteří se zasloužili o prosazení lepší ochrany netopýrů ve svém regionu, majitelé chaty, kteří nechávají otevřené okenice, za nimiž netopýři pravidelně nacházejí přechodný úkryt při jarních a podzimních přeletech a mnoho dalších. Pokud máte netopýří sousedy, se kterými dobře vycházíte, a rádi byste plaketu získali, neváhejte nás kontaktovat na emailu netopyr@ceson.org. Těšíme se na další hezké netopýří příběhy!“, doplňuje na závěr Petra Schnitzerová s úsměvem.
Do dnešního dne bylo uděleno již 140 památečních plaket a celorepubliková síť utěšeně houstne. Na webu www.sousednetopyr.cz se s pomocí interaktivní mapy lze o všech oceněných dozvědět více. Kromě toho tu najdeme mnoho dalších informací, např. jak správně postupovat při plánování rekonstrukce domu obývaného netopýry, či kontakt na netopýří poradnu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist