Jiří Jakl "> Tři apely pro elekroenergetiku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tri-apely-pro-elekroenergetiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zvonečník, z.s.: Tři apely pro elekroenergetiku

3. srpna 2023 | Zvonečník, z.s.
Autor: Jiří Jakl, tel: 776877565
Připravené odpovědi pro veřejnost a hlavní dogma kolegů stojů na tom, že nejekologičtější energie je ušetřená, rozvíjeny mají být všemožně obnovitelné zdroje, do roku 2033 konec českého uhlí a špatné je také jádro. Studie potenciálů a teoretické scénáře kolegů počítají k roku 2033 s výraznými energetickými úsporami a uzavřením uhelných elektráren, ale dokonce již v roce 2030 dokonce 35% z obnovitelných zdrojů pro samotnou elektřinu. To obnáší stavby řady obrovských větrníků, udržení vysoké poptávky spotřebitelů po fotovoltaice při vysokých cenách síťové elektřiny a velká množství kvalifikovaných stavebníků a elektrikářů. Hlavně to ale neřeší problém, jak získat zbývající většinu energie mimo obnovitelné zdroje. Předseda spolku Jiří Jakl uvádí: "Upíráme pozornost k roli prezidenta Petra Pavla a jeho avizovanému zájmu o širší spolupráci s ekologickými organizacemi. Proto ho také přímo oslovujeme."

Za zcela zásadní Zvonečník zdůrazňuje tři věci, které stanoviska kolegů téměř či zcela pomíjejí:

1) V letním období je energeticky soběstačných z OZE dokonce již řada domácností, ale například za slunečných dní může být dokonce velký problém s přebytky fotovoltaické energie. Vzhledem k nutnému předimenzování fotovoltaiky pro krytí spotřeby i v ročních obdobích kratších dní to rozhodně neřeší jen akumulace do domácích baterií, bojlerů, množství zrovna dobíjených elektromobilů či dokonce komunitní energetika. V rámci celé energetiky je klíčové řešení akumulace s realizací také alespoň několika nových velkokapacitních přečerpávacích elektráren s nejlepším poměrem nutných nákladů na skutečně velkokapacitní akumulaci (a možností využití s dalšími výhodami třeba v bývalých uhelných těžebních oblastech).
I když se v celoročních statistikách výroby elektřiny mohou uvádět množství z obnovitelných zdrojů, ne vždy to jinak bohužel znamená také využitou energii v reálném čase. Akumulovanou energií je nutné výrazně pokrýt noční spotřebu a výkyvy výroby z obnovitelných zdrojů podle počasí během dne. Jinak energie z obnovitelných zdrojů může představovat spíše odpad či dokonce hrozbu pro stabilitu distribuční sítě. Za klíčovou považujeme investici do vybudování vodní kaskády s přečerpávacími elektrárnami v Podkrušnohoří. Využitelná jsou volná místa po těžbě uhlí s vhodným utěsněním podloží, vyčištěním řeky Bíliny a zamezením zbytnému výparu pomocí plovoucích fotovoltaických elektráren podobně jako se objevují i jinde ve světě.

2) V mrazivém zimním období ztrácí účinnosti či se dokonce nesmí provozovat tepelná čerpadla využívající tepelnou výměnu se vzduchem. Bohužel naopak o to více se musí za takového počasí topit. Navíc na krátký zimní den je krátká i fotovoltaika a ani na kůrovcovém dřevu pro řadu domácností nelze stavět zimy donekonečna. Za takových dní rozhodně nelze počítat ani s podílem OZE přes 30%, ale navíc naopak také s vysokým odběrem elektřiny přímotopy. Pro tyto případy je nutné řešení povinných záložních zdrojů energie v domácnostech i firmách (dostatečné mohou být i propanbutanové pro vaření a topení). Nebo další možností je zachování kapacity jaderných + uhelných elektráren dokonce blízké současnosti s tím, aby uhelné elektrárny byly připravené na spuštění v kritickém zimním období právě pro tyto případy a pochopitelně jinak neblokovaly ekologičtější zdroje energie. Pro nelikvidaci uhelných elektráren hovoří také bohužel fakt, že dosažitelné úspory elektrické energie v české ekonomice může nahradit zvýšená potřeba dobíjení elektromobilů (s vyšší spotřebou elektřiny i ke svému vytápění v zimě).


3) Jaderné dukovanské bloky jsou již nyní za hranicí původní předpokládané životnosti a při své velikosti vyžadují výhradně přísun palivových článků z Ruska. Spoléhání na tyto bloky ještě ve 30. letech tohoto století nepokládáme za zodpovědné. Hodně se mluví o malých modulárních reaktorech, zároveň o velkých reaktorech. Hlasy stran Petra Fialy a Andreje Babiše ale v roce 2020 dokázaly prohlasovat akorát rozvrat veřejných financí při rušení superhrubé mzdy, ve státní kase na větší investice peníze nezbývají a peníze z ČEZ se hodí na jiné účely. Stále nevíme jaké nové bloky, natož kdo a za jaké peníze je postaví.
Navíc zvláště kolegové z Calla blokují jadernou energetiku přes vyvolávání odporu k vybudování jakéhokoli trvalého úložiště jaderného odpadu. Blokují také vybudování nových reaktorů jako náhrady za ty vysloužilé dukovanské. Nové plánované jaderné bloky sotva mohou blokovat jiné ekologičtější zdroje a nedá se říci, že cena z obnovitelných zdrojů může být vždy jen výhodná a nepředražená (dlouho zdiskreditovaná v Česku byla dokonce fotovoltaika).

Při použití prstů jedné ruky v podmínkách ČR ani podle výše uvedených ekologických organizací rozhodně nelze z OZE dosáhnout na více než dva prsty a zbylé prsty představují potřebu výroby energie z jiných zdrojů. Pokud to nemá být uhelná energie dokonce vůbec, zbývá ve větším měřítku ještě energie jaderná. Hrozí ji ale dokonce také ústup s koncem životnosti bloků v Dukovanech. Nemluvě ještě o složitějším období zimním. Proto Zvonečník oslovuje formou otevřeného dopisu prezidenta Petra Pavla.

Vážený pane prezidente,
dovolujeme si Vás s vědomím kvalitních poradců oslovit jako ekologická organizace s reakcí na stanoviska kolegů z dalších organizací k české elektroenergetice. K tématice přikládáme také naši tiskovou zprávu. Podle našeho názoru především elektřinu si dosud nestačí vyrábět ekologicky v létě, ale musíme její spotřebu nějak pokrýt i každý okamžik v zimě. Dovoz elektřiny v mrazivých dnech může být jen za extrémní cenu. Nesdílíme akcent kolegů na komunitní energetiku, prosté škrtnutí uhelných elektráren, odpor k novým jaderným blokům či lokaci trvalého úložiště jaderného odpadu. Za vhodné pokládáme vyvinutí adekvátního tlaku na vládu k těmto apelům:
*Při rozvoji OZE jak vláda řeší odpovídající akumulaci přebytkové energie v příznivých ročních obdobích?
*Jak vláda chce vést k pokrytí dostatku elektřiny v mrazivém zimním období v dalších desetiletích při současném vývoji investic, zájmu škrtat stát a jeho pobídky?
*Jak vláda chce dlouhodobě přinejmenším zachovat současný podíl jaderné energetiky a jak mají být nahrazeny staré dukovanské bloky závislé na dodávkách paliva z Ruska?
Vláda Petra Fialy svoji zřejmou neschopnost postupu některých klíčových investic ráda hází na své předchůdce, na válku na Ukrajině či problémy s navýšenými důchody. Až důchodového věku dosáhnou zejména "Husákovy děti", mohou být velké problémy i vůbec s dostatkem energií. Česko nemusí být místem k normálnímu žití, ale závislé na drahých energiích a s již nepřekonatelnými dluhy.

Odkazy:

Jak podat připomínky k Vnitrostátnímu plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu? (Greenpeace, 5/2023), URL: https://www.greenpeace.org/czech/clanek/18909/jak-podat-pripominky-k-vnitrostatnimu-planu-cr-v-oblasti-energetiky-a-klimatu/

Calla - jaderný odpad http://www.calla.cz/index.php?path=energetika&php=jo.php#zpravodaj

Pro energetickou koncepci má vzniknout jaderně-obnovitelný a jaderný scénář. Chybí rychlejší rozvoj OZE. S uhlím už se nadále nepočítá (Hnutí DUHA, 7/2023), URL: https://hnutiduha.cz/aktualne/pro-energetickou-koncepci-ma-vzniknout-jaderne-obnovitelny-jaderny-scenar-chybi-rychlejsi

Jiří Jakl, tel: 776877565
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist