https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tz-sexualni-asistence-funguje-jiz-rok-v-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Freya: TZ: Sexuální asistence funguje již rok v ČR

30. března 2017 | Freya
Autor: Lucie Šídová, tel: 777028028
Služby sexuálních asistentek již přes rok fungují v České republice. Jak se služba vyvíjí dál? Je o ni zájem? Jaké služby klienti chtějí?
V roce 2015 bylo proškoleno prvních pět sexuálních asistentek organizací Rozkoš bez Rizika. Iniciátorkou projektu, v rámci něhož byly ženy proškoleny, byla Lucie Šídová, která je nyní spoluzakladatelkou společnosti Freya, která dál pokračuje v tématu sexuální asistence a sexuality lidí s hendikepem a seniorů/seniorek. Všech pět žen služby sexuální asistence dále poskytuje.


Na sexuální asistentky se obracejí o pomoc instituce, rodiče, sami klienti a studenti a studentky, kteří mají zájem o podklady pro své práce. Rodiče často spolupracují, zúčastňují se konzultací a jsou k dispozici, pokud by bylo potřeba. Pokud jejich syn např. špatně komunikuje, dávají ženám tipy ohledně komunikace. Celkem bylo za rok fungování sexuální asistence poskytnuto cca 250 asistencí.
Sexualita není jen o sexu, ale i intimitě, dotecích a edukaci. Přesto mají klienti největší zájem o sexuální interakce, a to až v 60 %. Dále mají zájem o doteky, objímání, polibky, intimitu, něžnosti masáže a povídání. „Nejvíce jim, ale chybí vztah, který mi jim dát nemůžeme“, říká jedna z žen.
Sexuální asistence nemá být řešením, ale možností pro ty, kteří právě žádný vztah nemají, nedokáží ho navázat, protože třeba nemají kde. Sexuální asistence je i o edukaci, kdy člověk opět získává vztah ke svému tělu a sebevědomí, což mu pak může pomoci v navazování vztahů.
Rok sexuální asistence v ČR hodnotí sexuální asistentky velmi kladně.
„Myslím si, že pro mě to byly zajímavé zkušenosti a poznala jsem spoustu úžasných lidí. Hlavně se mi líbí, že sami klienti, ani jejich rodiny či ošetřovatelé mě nesoudí za to, co dělám a neberou mě jen jako poskytovatelku erotických služeb, toho si moc vážím.“, říká jedna z žen.
Shodují se, že je to dobrý začátek a cítí se být užitečné.
Též se rozvíjí spolupráce s institucemi, které pomáhají lidem s hendikepem a někdy si s projevy svých klientů již nevědí rady. Jedním z posledních řešení je zkusit oslovit sexuální asistentku.
„Kontaktovala mne pracovnice chráněného bydlení a poprosila o asistenci, pro jejich klienta s mentálním postižením, protože sexuálně obtěžoval ostatní uživatele. Po první asistenci, se jeho stav výrazně zlepšil a s obtěžováním přestal. Dokonce si sám, požádal o další asistenci. Myslím, že toto je úspěch a v podstatě i účel sexuální asistence.“

Práce sexuální asistentky má své viditelné úspěchy. Kromě zvyšování sebevědomí, budování vztahu ke svému tělu, ujasnění si, že jejich sexuální představy jsou v úplně v pořádku, uvolnění napětí, se např. lidem, kteří využívají pravidelně služeb sexuálních asistentek, uvolňuje napětí – spasmy těla.
„Mám pár stálých klientů s hendikepem a jezdím za nimi velmi ráda, jelikož vidím obrovské pokroky, obzvlášť u klientů se spasmy jde vidět, jak po asistenci spasmus povoluje a lépe jim je najednou rozumět“.
„O služby sexuálních asistentek je stále větší zájem, a to nejen ze strany klientů/klientek, ale i ze strany institucí“, říká Lucie Šídová. „Školíme v institucích poskytujících sociální a zdravotní služby lidem s hendikepem či seniorům a seniorkám, ale i např. na krajských úřadech, kde si školení na toto téma vyžádali. Proškolujeme lidé z pomáhajících profesí, aby o tématu sexuality a vztahů dokázali komunikovat či pomáháme v rámci poradenství toto téma do organizací zavést“, dodává Šídová.
Organizace Freya nabízí vzdělávání, poradenství a další aktivity v oblasti sexuality lidí se zdravotním postižením, lidí závislých na péči jiných osob či „zranitelných skupin“. Spoluzaklatelkami organizace jsou ženy, které spolupracovali v Rozkoši bez Rizika na projektu Právo na sex, jehož cílem bylo otevřít téma sexuální asistence v ČR. Uskupení vzniklo v říjnu 2016. Freya pořádá otevřené kurzy, školí v zařízeních sociálních a zdravotních služeb, poskytuje poradenství v oblasti řešení sexuality v zařízeních. Usiluje o větší podporu a porozumění důležitosti vztahů a prožívání sexuality cílových skupin a prevenci sexuálního násilí, u odborné i laické veřejnosti.
Věnujeme se též snižování stigmatu a předsudků s pojených se sexualitou a poukazování na potřebnost systémových změn v této oblasti.
Freya je bohyní mající své místo v severské mytologii a překládá se jako „milovaná“. Láska, blízkost, naplnění sexuality – přály bychom si, aby je i lidé s hendikepem mohli co nejvíce prožívat.
Lucie Šídová, tel: 777028028 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist