https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uloz-to-jaderny-odpad-jen-se-souhlasem-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Ulož to? Jaderný odpad jen se souhlasem obce

1. července 2016 | Strana zelených
Hrozbou umístění úložiště radioaktivního jaderného odpadu jsou přímo dotčeny desítky našich obcí a tisíce jejich obyvatel. Pravomoc podílet se na rozhodnutí o umístění nebo neumístění úložiště ve svém katastru nemají. Nový atomový zákon, který nyní míří do Senátu, jim to opět neumožňuje. Připravili jsme pozměňovací návrh, který obcím a jejich obyvatelům toto právo dá.

Pokud se vládě podaří vybudovat hlubinné úložiště, bude mít vážné dopady do životů mnoha následujících generací v místě, kde bude probíhat stavba a zavážení odpadů. Po tisíce dalších generací bude muset být garantována bezpečnost, že odpady neuniknou. Stejně jako ve Finsku nebo Švédsku, které je nám dáváno za vzor při přípravě úložiště, i obyvatelé našich obcí by měli mít právo rozhodnout se, zda takto zásadní stavbu na svém území přijmou.

Nejde o to, jestli jste pro jádro, nebo proti němu. Nyní dejte najevo, že si vážíte názoru obcí a jejich obyvatel, a umožněte jim spolurozhodovat o tom, co se jich setsakramentsky týká.


Matěj Stropnický, předseda Strany zelených
Jitka Seitlová, senátorka
Edvard Sequens, energetický expert sdružení Calla a vedoucí odborné sekce SZ pro energetiku

Text pozměňovacího návrhu: http://www.zeleni.cz/wp-content/uploads/2016/07/pozmenovaci-navrh-AZ.pdf
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist