Filip Šebek "> V Etiopii se s podporou ČRA chystá projekt využívající v boji proti škůdcům unikátní bezpilotní helikoptéry - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-etiopii-se-s-podporou-cra-chysta-projekt-vyuzivajici-v-boji-proti-skudcum-unikatni-bezpilotni-helikoptery-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Etiopii se s podporou ČRA chystá projekt využívající v boji proti škůdcům unikátní bezpilotní helikoptéry

12. července 2022 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Jednou z priorit etiopské vlády je boj proti škůdcům, především pouštním kobylkám a snovačům. Vlivem klimatických podmínek nyní čelí Etiopie největšímu náporu těchto škůdců za posledních deset let. Česká rozvojová agentura proto podpořila v rámci Programu B2B projekt české firmy Modelárna LIAZ založený na využití bezpilotních helikoptér, které budou sloužit v boji proti škůdcům a umožní etiopským farmářům zvýšit jejich produkci a ochránit úrodu.

Vylíhnutí abnormálního množství škůdců v Etiopii napomáhaly vydatné deště, které přišly po velmi dlouhé době. Dalším důvodem je skutečnost, že okolní země, jako např. Keňa, boj proti škůdcům v minulých letech buď podcenily nebo nebyly schopny identifikovat účinnou technologii. Výsledkem je, že kolonie pouštních kobylek mohou zlikvidovat do posledního stébla rozsáhlé plochy úrody, a přivést tak farmáře na pokraj hladomoru.

Modelárna LIAZ se proto s podporou ČRA pustila do studie proveditelnosti, jejímž cílem je posílení zemědělského sektoru v Etiopii s využitím jejich unikátních bezpilotních helikoptér, které budou sloužit v precizním zemědělství mimo jiné v boji proti škůdcům jako jsou pouštní kobylky. Helikoptéra je vynálezem a kompletním výrobkem Modelárny LIAZ a jedná se o světově unikátní technologii. Během nepřetržitého výzkumu a vývoje byly zdokonaleny její jedinečné vlastnosti – motor umožňuje až sedmihodinovou délku letu s doletem až 150 km. Jako palivo slouží běžný bezolovnatý benzín, což usnadňuje terénní operace. V reakci na požadavek etiopské strany využívat helikoptéru v nepřístupném terénu, byla vyvinuta verze Skyspotter 151 CA, kterou lze upevnit na korbu vozu s náhonem 4×4 a během pěti minut jí připravit k letu. S doletem 150 km je schopna z mateřské základny ošetřit terén o ploše 32 000 čtverečních kilometrů, a to v rámci úsporné operace (spotřeba paliva je 8-15 l na 100 km).

„Ač bezpilotní prostředek, helikoptéra má letové vlastnosti shodné s pilotovanou helikoptérou – nepotřebuje ranvej, je schopna vertikálně vystoupat do výšky a zastavit se v libovolné výšce. Pro Etiopii, kde je základní nadmořská výška 2000 m n.m., je výhodná schopnost helikoptéry létat až ve výšce 4000 m n.m. Na rozdíl od klasické helikoptéry, má Skyspotter 151 ještě mnoho dalších předností, a to v otázce letových módů. Umožňuje například tzv. „gridding“, neboli rastrování či řádkování, což se široce využívá v precizním zemědělství. Hlavní, a zásadní předností helikoptéry (a de-facto světovým unikátem), je její schopnost vynést do výšky až 80 kg užitečného zatížení,“ říká Zuzana Beranová, manažerka mezinárodních projektů společnosti Modelárna LIAZ.

K helikoptéře tak lze například upevnit nádrž na pesticidy a zařízení na postřik o celkové váze až 80 kg, čehož lze využít v oblasti boje proti škůdcům, především pouštním kobylkám. Současně lze k helikoptéře upevnit zařízení pro precizní zemědělství a pro monitoring, jako RGB kamera, multispektrální kamera, hyperspektrometr či LIDAR (laserový scanner).

Přídavná zařízení představují ideální technologii pro rozvojový trh, kde většina ekonomik (včetně té etiopské) je založena na zemědělství. „Etiopii jsme si vybrali proto, že tam máme dlouhodobé intenzivní kontakty s tamějším Ministerstvem zemědělství. Společně vyvíjíme aplikace na boj proti škůdcům a na precizní zemědělství. Etiopská vláda plánuje rozšířit výměru pšenice z 250 000 ha na 500 000 ha za účelem potravinové soběstačnosti. Jedním z regionů, kde se toto rozšíření uskuteční, je Oromia region. Tam je pšenice doposud pěstována na tzv. „highlands“ vyznačující se dostatečnou vlhkostí. Nyní se budou pšeniční pole rozšiřovat i do tzv. „midlands“ a „lowlands“, které jsou sušší. Razantní rozšíření plochy a také přesun do suchých oblastí se nedá zvládnout bez použití metod precizního zemědělství,“ vysvětluje Zuzana Beranová. Precizní zemědělství je založeno na technologiích v oblasti navigací, senzoriky, elektroniky, a dále sběru, přenosu, uchování, zpracování a interpretace dat. Moderní postupy umožňují například zpřesnit navigaci strojů, vypracovat výnosové mapy či hnojit podle zásobenosti živinami.

V současné době je projekt zaměřen na vypracování studie proveditelnosti. Mezi hlavní milníky patří důkladné seznámení českých realizátorů s etiopským podnikatelským sektorem v oblasti zemědělství i s místními podmínkami a samozřejmě seznámení etiopských partnerů s technologií Skyspotter 151 i se všemi jejími aplikacemi. S vedením Oromia Agricultural Cooperatives Federation LTD pak bude vypracován operační i finanční plán zaměřený na zapojení technologie a na sdílení technologie jednotlivými podnikatelskými subjekty

Rozvojový dopad projektu je jak dlouhodobý, tak krátkodobý. Krátkodobě projekt umožní zemědělským podnikatelům zefektivnit zemědělské postupy a rozšířit obhospodařované plochy, což přispěje k posílení jejich konkurenceschopnosti. Současně umožní ubránit jejich úrodu před škůdci, a tímto je ochránit před krachem i před výkyvy potravinové soběstačnosti.

V případě dlouhodobého dopadu, tj. pokud na základě studie proveditelnosti dojde např. k nákupu technologie ze strany podnikatelských subjektů nebo etiopské vlády, je Modelárna LIAZ připravena vybudovat v Etiopii středisko servisu i údržby. To bude současně sloužit jako základna k expanzi do okolních zemí. Současně je v jednání projekt na transfer know-how i technologií. V současné době probíhají technická vyjednávání mezi etiopským týmem a týmem LIAZu. Vzhledem k tomu, že bezpilotní helikoptéra představuje vysoce sofistikované zařízení, projekt přispěje k přenosu know-how i ke zvýšení kvalifikace obyvatel.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist