Filip Šebek "> V Kambodži proběhla slavnostní předávka české technologie pěstitelům pepře z Kampotu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kambodzi-probehla-slavnostni-predavka-ceske-technologie-pestitelum-pepre-z-kampotu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Kambodži proběhla slavnostní předávka české technologie pěstitelům pepře z Kampotu

23. března 2020 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
S podporou Programu B2B České rozvojové agentury poskytuje česká společnost Cambodian už druhým rokem technologickou i organizační asistenci menším pěstitelům pepře z provincie Kampot. Kampotský pepř, považovaný za nejlepší pepř na světě, vykupuje česká společnost přímo od drobných kambodžských farmářů za férové ceny a nyní jim v rámci projektu ČRA pořídila i nové přístrojové vybavení k dokonalému vysušení a vakuování produkce, a tím zvýšení její kvality a trvanlivosti.

Kampotský pepř se pěstuje už přes 700 let v provincii Kampot v jižní Kambodži v tropickém podnebí mezi mořem a pohořím, které spolu s těžkou půdou, bohatou na minerály, představuje ideální pěstitelskou oblast. Plantáže obvykle simulují prostředí džungle, kde pepřovník v prvopočátcích rostl a palmové listí mu vytvářelo stín. Z jedné rostliny je běžně možné sklízet až dvacet let. Kombinace ostrosti a sladkosti s nádechem máty dělá z Kampotského pepře zvláštnost, po které prahnou ti nejlepší šéfkuchaři. Vláda Rudých Khmérů a následná občanská válka ale tuto tradici zničily a k pěstování se farmáři vrátili až v novém tisíciletí. K renesanci v pěstování Kampotského pepře v Kambodži pak přispělo jeho zařazení na evropský seznam produktů s chráněným zeměpisným označením, díky němuž sdílí příčku jedinečnosti třeba s cheddarem nebo šampaňským.

Česká společnost Cambodian dokázala díky vlastnímu financování již v průběhu roku 2018 pomoci otevřít trh EU a nastavit veškeré náležitosti, včetně férových cen, výkupu, logistiky, exportu, českého designu a marketingu až do finální fáze nalezení koncového zákazníka. Pro trvale udržitelný rozvoj projektu je však nutné technologické zajištění, díky kterému by projekt byl soběstačný, zajistil by podporu malých farem a nebyl by jakkoliv technologicky ani procesně závislý na spolupráci s dalšími stranami nebo velkými farmami. „Partnerem projektu na kambodžské straně je naše dceřiná společnost EU Land and Pepper Investment Co., Ltd., díky níž můžeme napřímo vykupovat pepř za fair-trade ceny přímo od malých farmářů a dále ho zpracovávat a připravovat k finálnímu prodeji a tím těmto farmářům zajistit konkurenceschopnost vůči velkým farmám a schopnost prosadit se na trzích EU,“ přibližuje projekt David Pavel ze společnosti Cambodian s.r.o..

A právě její zástupci v polovině února letošního roku na slavnostním ceremoniálu v osadě Chumkamon provincie Kampot předali kambodžským partnerům do užívání přístrojové vybavení dovezené z ČR. Dovezená technologie českých firem Imatech a Konel umožní kambodžským pěstitelům dokonalé vysušení a vakuování produkce, a tím zvýšení její kvality a trvanlivosti. Takto zpracovaná produkce pepře je následně odkoupena za fair-trade ceny a nabízena na českém trhu.

Dodávku technologie, která završila dosavadní fázi spolupráce s menšími farmáři okolních obcí, ocenili v rámci předávacího ceremoniálu přítomní zástupci vedení Kambodžské asociace zpracovatelů pepře (KPPA), starosta obce Chumkamon i zástupce Velvyslanectví ČR v Phnompenhu. Předávka přístrojového vybavení byla spojena rovněž s vysvětlením fungování a možností dodané techniky přítomným farmářům a s diskusí o spolupráci jednotlivých subjektů na procesu zpracování pepře v období sklizně, včetně logistiky svozu a zpracování úrody.

Nejlepší pepř na světě s výraznou českou stopou má před sebou slibnou budoucnost

„Projekt k podpoře malých farmářů s Kampotským pepřem realizovaný v Kambodži s finanční podporou Programu B2B České rozvojové agentura všestranně naplňuje filosofii kombinace rozvojové podpory partnerské země dodávkou českého technologického vybavení a přímou spoluprací soukromých subjektů. Zapojení drobní farmáři a jejich rodiny získávají díky projektu české firmy stabilní odběr své produkce, kterou kvůli dosavadnímu nedostatečnému přístupu na trh nebyli schopni prodat, čímž dochází ke všestrannému zlepšování jejich sociální situace a životních podmínek. Projekt současně představí producentům v regionu dodávky českou technologii a současně zajišťuje nabídku špičkové zemědělské produkce z Kambodže na pulty českých konzumentů,“ říká zástupce Velvyslanectví ČR v Phnompenhu Štěpán Vojnár.

O předávce technologií v rámci projektu referovala také kambodžská média, článek v angličtině v Khmer Times si můžete přečíst zde, loňský rozhovor s Klárou Dohnalovou a Davidem Pavlem ze společnosti Cambodian pro Český rozhlas si můžete poslechnout zde.

„Podařilo se nám zúčastnit výroční konference Kambodžské asociace zpracovatelů pepře a nastolit tam důležité téma výkupu za plné fair trade ceny u farmářů. Zúčastnili jsme se také konference na ministerstvu obchodu, kde jsme řešili marketing Kampotského pepře ve světě a především jsme předali naši sušičku a vakuovačku oficiálně farmářům. Během loňského roku se nám podařilo vykoupit za férové ceny Kampotský pepř celkem od 63 rodin drobných farmářů, z čeho máme velkou radost,“ dodává nejnovější zprávy o průběhu projektu Klára Dohnalová. Vše tedy nasvědčuje tomu, že nejlepší pepř na světě s výraznou českou stopou a navíc v unikátním českém designu a balení má před sebou slibnou budoucnost.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist