https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/verejnost-prisla-zkratka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Veřejnost přišla zkrátka

11. ledna 2001 | Děti Země
Senát Parlamentu České republiky projednal zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (nebo také o procesu EIA). Senát schválil zákon se změnami, které musí schválit ještě Poslanecká sněmovna PČR. "V zákonu, jak prošel oběma komorami parlamentu, přišla veřejnost zkrátka. Stal se obětí opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, jejichž poslanci společně navrhli omezení ve vládní předloze široce pojaté účasti veřejnosti," hodnotí zákon stručně předseda Dětí Země, Dr. Jindřich Petrlík. Ve srovnání s nynějším stavem nový zákon neukládá povinnost svolat veřejné projednání plánovaného projektu a, pokud se to investorovi nehodí, nemusí předložit více variant řešení. Zákon rovněž omezil účast veřejnosti v rozhodovacím procesu v následných řízeních. Sněmovna ani senát tak nevyslyšely požadavky 57 starostů a poslanců obecních zastupitelstev a 57 občanských sdružení, kteří podepsali petiční dopisy zaslané senátorům před projednáváním zákona. "Abychom senátu nekřivdili, je nutné říci, že navrhl nějaké změny zákona a některé z nich jej skutečně vylepšují. Například jsou lépe definovány podmínky pro vynětí nějakého záměru z procesu posuzování vlivů na životní prostředí. My se však domníváme, že do tohoto zákona nepatří jakákoliv výjimka," doplňuje stanovisko Dětí Země Jindřich Petrlík. Česká republika se novým zákonem zařadí v Evropě mezi země, jež mají proces EIA na úrovni nutného minima požadovaného EU.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist