https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-navrhla-zastavit-rozprodej-statnich-lesu-potrebuji-vsak-take-lepsi-hospodareni-a-vic-svobody-pro-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vláda navrhla zastavit rozprodej státních lesů. Potřebují však také lepší hospodaření a víc svobody pro přírodu

13. března 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Vláda schválila novelu lesního zákona, která zakazuje zcizování státních lesů. Výjimku tvoří případy, jako je směna za jiné lesní pozemky kvůli jejich scelování nebo naplnění veřejného zájmu, a to vždy jen za souhlasu ministerstva zemědělství. Pokud vláda novelu prosadí v Parlamentu, státní lesy nebude možné zbytečně rozprodávat.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:
"Vládní stopka rozprodeji státních lesů je krok správným směrem. Lesy jsou přírodním bohatstvím nás všech. Ale nestačí je jen nerozprodávat, je třeba se o ně starat víc v souladu s přírodou. Znamená to měnit smrkové monokultury na druhově rozmanitější lesy, které odpovídají přírodním podmínkám. Kácet je třeba jednotlivé stromy a ne dělat velké holoseče."

"Ministerstvo zemědělství a správci státních lesů by to měli veřejnosti garantovat kvalitním certifikátem šetrného lesního hospodaření FSC (Forest Stewardship Council) [1] tak, jak je tomu v mnoha jiných státech Evropy. Část lesů je přitom třeba ponechat jen svobodnému vývoji přírody a obdivu turistů. Státní lesy tak budou opravdu sloužit svému účelu: udržitelné produkci dřeva, ale také odpočinku a poznání milionů lidí a ochraně unikátní divoké přírody."


Kontakty:
Eliška Vozníková, program Krajina, 608 283 530, eliska.voznikova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://czechfsc.cz/, http://poznejdrevo.cz/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist