https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-pripravu-antifosilniho-zakona-muze-se-stat-velkym-obratem-k-cistsi-ekonomice-i-ovzdusi-hnuti-duha-jej
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vláda schválila přípravu antifosilního zákona. Může se stát velkým obratem k čistší ekonomice i ovzduší. Hnutí DUHA jej prosazuje sedm let

9. března 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Kabinet Bohuslava Sobotky se dnes večer usnesl, že cílem ČR má být zásadní snížení závislost na fosilních palivech. Ministerstvo životního prostředí má za úkol připravit paragrafové znění tzv. antifosilního zákona. Jeho schválení by bylo zásadním krokem pro modernizaci ekonomiky, nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší.

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala tento zákon předložit, souhlasí s ním i dvě největší opoziční strany..Dnešní schválení přípravy zákona je však pouze prvním politickým krokem - nyní musí ministr Brabec a vláda dohnat ztracený čas.

S iniciativou k přijetí zákona přišlo před sedmi lety Hnutí DUHA. Vzorem byl úspěšný britský zákon Climate Change Act [1], kterým se od té doby inspirovalo několik dalších evropských zemí, jako např. Francie, Rakousko či Finsko. Vlastní zemský zákon má i nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko.

V Británii už zákon za sedm let platnosti snížil závislost na fosilních palivech o 21 procent [2], spotřeba energie je o 18 procent nižší [3]. Zároveň vzrostla průmyslová výroba o 6 a počet pracovních míst o 5 procent [4].

Vláda zároveň vzala na vědomí analýzu proveditelnosti antifosilního zákona, která potvrdila, že toto legislativní řešení je nejvhodnější cestou pro snížení kritické závislosti naší země na dovozu ropy, plynu i na uhelných dolech, a to o nejméně 80 procent.

Vláda ovšem musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Ministři musí také nasadit síly k tomu, aby zabránili přijetí nových tarifů za elektřinu, které by zvedly účty chudým domácnostem i těm, co šetří elektřinou, a zlikvidovaly by malovýrobu čisté domácí elektřiny solárními střechami.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Výborně! Vláda udělala první důležitý krok ke vzniku antifosilního zákona, který přinese do ekonomiky potřebnou jistotu pro investice do zateplování domů, výroby domácí čisté energie či pohodlné a rychlé veřejné dopravy. Nová pravidla srazí naši závislosti na dovozu ropy a plynu z nespolehlivých zemí s autoritářskými režimy a pomůže vyčistit ovzduší. Ministr životního prostředí však nyní musí šlápnout na plyn, aby zákon stihla schválit ještě tato poslanecká sněmovna před volbami na podzim 2017."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Britský zákon "Climate Change Act 2008": www.legislation.gov.uk/ukpga/2008/27/pdfs/ukpga_20080027_en.pdf
[2] https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/416810/2014_stats_release.pdf
[3] http://www.carbonbrief.org/five-charts-show-the-historic-shifts-in-uk-energy-last-year
[4] OECD, Index of production 2014 a https://www.gov.uk/government/news/employment-rate-matches-record-high
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist