https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vrati-se-sovy-palene-na-vysocinu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země - KODAS: Vrátí se sovy pálené na Vysočinu?

24. června 2003 | Děti Země - KODAS, tel: 737 76 81 02
V uplynulých týdnech vypustili ochránci přírody z Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země (KODAS - DZ) tři skupiny sov pálených, které byly odchovány v zajetí. Vypouštění je součástí projektu na ochranu těchto krásných nočních ptáků v oblasti Vysočiny.

Cílem projektu nazvaného Budou žít ? na ochranu sovy pálené na Vysočině je zlepšení hnízdních podmínek a posílení volně žijící populace tohoto druhu na území okresů Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Kutná Hora. Ochránci sov v těchto třech okresech rozmístili takřka tři stovky budek, které mají sovám sloužit k hnízdění. ”V několika budkách jsme už úspěšné hnízdění zaznamenali. Přesto jsou stavy sov pálených na Vysočině stále velmi nízké,” říká Pavel Koubek, vedoucí projektu a předseda KODAS – DZ.

Členové KODAS – DZ také připravili výstavu ”Ohrožené královny noci”, která představuje všechny druhy našich sov a zabývá se jejich životem, ohrožením a možnostmi ochrany. Výstava navštívila několik míst na Vysočině i v jiných regionech ČR. ”Chceme touto formou přiblížit veřejnosti život sov a nutnost ochrany těchto krásných ptáků. Jejich význam pro přírodu nebo třeba v biologické ochraně úrody na polích je mnohem větší, než si řada lidí uvědomuje,” říká Pavel Koubek.

Kontakt:
Děti Země – Klub ochrany dravců a sov
Pavel Koubek, DZ KODAS - tel.: 737 76 81 02
Michal Štingl, tiskový mluvčí – tel.: 603 17 50 13
http://kodas.detizeme.cz



Sova pálená (příloha tiskové zprávy KODAS – DZ)

Sova pálená (Tyto alba) je v České republice zařazena mezi silně ohrožené druhy. Hnízdí nepříliš hojně po celém území ČR, v posledních několika desítkách let její stavy rapidně snížily. Svůj podíl na tom má především chemizace zemědělství, ale také nedostatek vhodných hnízdišť, kolize s motorovými vozidly, úhyny sov na sloupech elektrického vedení atd.

Sovy pálené se u nás přizpůsobily životu v zemědělské krajině. Hnízdí většinou na půdách nebo ve věžích kostelů, často se pro ni na vhodná místa vyvěšují také budky. Samice snáší přímo na podklad 4 – 9 (vzácně i více) vajec, ze kterých se asi po měsíci líhnou mláďata. Mladé sovy opouštějí hnízdo asi po dvou měsících. Potravou sovy pálené jsou zejména hraboši a další drobní hlodavci, méně často rejskovití hmyzožravci, malí ptáci, obojživelníci a hmyz. Sova pálená se proto stává významným pomocníkem člověka při biologické ochraně polních kultur.

Případní zájemci z řad veřejnosti, kteří se chtějí aktivně zapojit k ochraně této krásné sovy, si mohou napsat o bližší informace na adresu KODAS – DZ:

Mladé Bříště 2
396 01 pošta Humpolec
e-mail: tyto@atlas.cz
, tel: 737 76 81 02

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist