https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysadba-lip-v-aleji-turnov-sedmihorky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Český ráj: Výsadba lip v aleji Turnov – Sedmihorky

Ve čtvrtek 8. dubna 2010 vysadí pracovníci Správy CHKO Český ráj a firmy Arbonet ve známé lipové aleji podél silnice I/35 v úseku Turnov – Sedmihorky šedesát nových lip.

Každý řidič jedoucí z Turnova směrem na Jičín projíždí v úseku Turnov – Sedmihorky lipovou alejí, která lemuje hranici CHKO Český ráj a výhled na scenérii Hruboskalského skalního města.

Jedná se o jednu z posledních starých lipových alejí v Českém ráji. Tato alej je chráněna od roku 1993 jako památná alej. Věk lip přesahuje 150 let, největší lípa měří na obvodu 377 cm a dosahuje 27 m.

Vlivem používání solí při zimním posypu silnice a vlivem emisí z motorových vozidel (zejména přízemního ozónu) jsou stromy vystaveny enormní zátěži. Zdravotní stav jednotlivých stromů musí být pravidelně monitorován, jsou prováděny bezpečnostní řezy a vázání větví. V roce 2006 proběhlo první zkrácení větví (tzv. odlehčení korun) a bezpečnostní vazby. Lípy na tento zásah reagovali velice pozitivně. V následujících letech probíhaly výchovné zásahy v korunách, kdy se věnuje pozornost tvarování a regukci nových větví. Bohužel některé stromy bylo z bezpečnostních důvodů nutné pokácet.

V aleji bylo původně více než 180 lip. Do dnešních dnů jich přežilo již jen 122. Řeklo by se, že není nic snazšího než odumřelé stromy nahradit novou výsadbou. Ale opak je pravdou. V minulosti vysázené mladé stromky zde vlivem zasolení živoří. Z tohoto důvodu se další přežití a obnova aleje stává více než problematickými. Nicméně do zachování tak krásného krajinného prvku má cenu vložit nadšení a energii.

Je nutno vysoce ocenit Ředitelství silnic a dálnic jako vlastníka silnice a tedy i vlastníka aleje jakou pozornost zachování této českorájské aleje číslo jedna věnuje. Provádění prací provádí v této aleji firma Arbonet. Pracovníci této firmy přišli letos s nápadem pokusit se o nové výsadby stromů trochu jinou metodou než je v současné době běžné. Jedná se o výsadbu velmi malých stromků, které se běžně používají v lesnictví – tedy lipky asi do půl mětru výšky. Tyto malé stromky by měly mít daleko větší ujímavost v podmínnkách okolí silnice. Na každé stanoviště by měly být vysazeny dvě lipky. Celkově jich bude vysazeno šedesát. Pro obnovu aleje se také začaly využívat pařezové výmladky z pokácených stromů. Tyto výmladkové stromy mají velkou výhodu, že mohou pro svůj růst využít kořenový systém původního stromu.

Doufejme, že se společným úsilím podaří zachovat tuto krásnou alej pro další generace.

Aleš Hoření
Správa CHKO Český ráj
Tel. : 606 632 645

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist