https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyzva-politikum-zamerte-se-na-danove-raje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Glopolis: Výzva politikům: Zaměřte se na daňové ráje!

5. dubna 2016 | Glopolis
Česko může podle think-tanku Glopolis přicházet až o 57 mld. ročně na daních, které mizí v daňových rájích. V nové kampani se Glopolis zasazuje o lepší výběr daní firem a vyzývá politiky, aby se problémem více zabývali.

Aktuální aféra Panama Papers odhalila, že desítky významných osob z řad politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích.

Podle Glopolis kauza potvrdila, že je třeba, aby se evropské vlády, včetně české, fenoménu mezinárodních daňových úniků věnovaly a zasadily se o větší transparentnost mezinárodního daňového systému.

EU odhaduje ztráty svých členských zemí kvůli přesunům zisků do daňových rájů až na 190 mld eur ročně. ČR může podle údajů Glopolis přicházet až o 57 mld. korun za rok.

Na stránkách www.danevraji.com vybízí Glopolis k podpoře veřejné výzvy politikům, aby se zasadili o větší vhled do účetnictví korporací.

Spolu s dalšími evropskými partnery se Glopolis snaží ovlivnit legislativu EU tak, aby firmy musely zveřejňovat své zisky zvlášť za každou zemi, kde jsou ekonomicky aktivní.

“Chceme, aby vláda i poslanci podpořili v případě velkých mezinárodních firem povinné zveřejňování základních hospodářských údajů, jako je obrat, zisk, počet zaměstnanců či zaplacená daň, za každou zemi, v níž působí.” Ondřej Kopečný, zástupce ředitele Glopolis

Na webu www.danevraji.com najdou čtenáři příklady toho, jaké veřejné služby či zařízení by v jejich obci mohly vzniknout, kdyby velké společnosti platily daně férově.

Stránky také uvádějí příklady zemí rozvojového světa, které na daňové chování korporací doplácejí.

Podle odhadů zveřejněných Mezinárodním měnovým fondem v loňském roce ztrácejí tyto státy na daních až 213 mld. dolarů ročně, více než činí celková rozvojová pomoc.

Glopolis se také přihlásil k videospotu (www.facebook.com/555660151282737/videos/568332860015466), v němž fiktivní nadnárodní firma nabízí veřejnosti vrácení peněz, které nezaplatila na daních.

Rovněž nedávno nedávno také zveřejnil výsledky sociologického průzkumu (http://glopolis.org/cs/clanky/cesi-jsou-kriticti-k-danovym-unikum-velkych-firem-mensi-uniky-jimi-omlouvaji), z něhož plyne, že Češi daňovým chováním velkých firem omlouvají své vlastní daňové prohřešky.

Pro další informace kontaktujte:
František Nejedlý, manažer kampaně (724 203 783)
Ondřej Kopečný, zástupce ředitele Glopolis (603 919 012)
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist