Romana Šonková "> Výzva pro nového ministra zemědělství: zamezte kupování živých ryb! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyzva-pro-noveho-ministra-zemedelstvi-zamezte-kupovani-zivych-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming: Výzva pro nového ministra zemědělství: zamezte kupování živých ryb!

1. prosince 2021 | Compassion in World Farming
Autor: Romana Šonková, tel: 778 000 288
Mezinárodní nevládní organizace Compassion in World Farming (CIWF) dnes zahajuje sběr podpisů pod otevřený dopis budoucímu ministrovi zemědělství s výzvou, aby ukončil utrpení kaprů, kterému jsou vystaveni, jsou-li zakoupeni živí.

„Naše iniciativa Vánoce pro kapry se snaží upozornit na problémy spojené s možností nákupu ryb v živém stavu. To zahrnuje takové zacházení s živými, citlivými tvory, které lze na základě nejnovějších vědeckých poznatků označit za týrání zvířat,” vysvětluje Lucie Moravcová, vedoucí kampaně RyboLove z CIWF. K tomuto jednání dochází zejména, ale nikoli pouze, při prodeji tzv. vánočních kaprů.

Podle ochránců zvířat dochází k závažnému zhoršení životní pohody (welfare) zvířat zejména v těchto situacích:

• Zakoupená živá ryba bývá přenášena obvykle v igelitovém obalu po libovolně dlouhou dobu bez vody. V důsledku toho se jí slepí žaberní destičky, funkce žaber se zhorší a ryba se dusí.
• Před domácím usmrcením bývá ryba přechovávána běžně ve vaně, což je pro ni absolutně nevhodné prostředí. Kvůli rozdílné teplotě vody může dojít k teplotnímu šoku, hrozí nedostatek kyslíku a chlor obsažený ve vodě může poškodit kůži i nervovou soustavu zvířete.
• Správné omráčení kapra před vykrvením není jednoduché. V případě usmrcení v domácnosti tak existuje vysoké riziko, že zvíře není před vykrvením a po celou dobu vykrvování omráčeno s dostatečnou ztrátou citlivosti a vnímání.
• Někteří lidé vypouštějí zakoupené ryby s dobrými úmysly zpět do volné vody. Většina ryb však pravděpodobně nepřežije, neboť její energetické zásoby jsou vlivem sádkování vyčerpány a imunita oslabena. Navíc i v tomto případě existuje riziko teplotního šoku.

„Ve všech výše zmíněných bodech jde bezesporu o porušování zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání,” píše se v závěru otevřeného dopisu, který může podepsat i široká veřejnost na webových stránkách www.ciwf.cz. „Vzhledem k tomu, že nelze účinně kontrolovat, jak se s jednotlivými živými rybami po nákupu zachází, je jediným možným řešením takovému nákupu zamezit,” uzavírá Moravcová.

Iniciativa Vánoce pro kapry má i svého maskota, kapřici Kaprolínu, která pomáhá šířit poselství soucitu s rybami.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

3.12.2021 12:33
Já bych zakázal i prodej živých rostlin.
Jsou domů z prodejen převáženy bez welfare , v klimatizovaném autě , smotané poškozené listy nebo dokonce neodborně pořízené oddenky k množení či štěpy. Týkat by se to mělo i brambor a červené řepy vč. bylinek v květináčích
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist