https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-plzensky-kraj-muze-ropaka-dostat-urednice-z-prahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za Plzeňský kraj může Ropáka dostat úřednice z Prahy

19. dubna 2016 | Děti Země
Důvodem je potvrzení stavebního povolení pro spalovnu v Chotíkově

Titul Ropák 2015 může za Plzeňský kraj dostat Jiřina Hartlová z Krajského úřadu Středočeského kraje, která loni v červnu potvrdila stavební povolení pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově. Její rozhodnutí pak za tři měsíce pro nezákonnost zrušil Krajský soud v Plzni.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Krajský soud potvrdil naši obavu, že Jiřina Hartlová jako úřednice krajského úřadu vůbec nezná základní procesní pravidla, protože stavební povolení potvrdila, ačkoliv ve spisu chybělo závazné stanovisko o hodnocení vlivů na životní prostředí a řádně nebyly vypořádány závazná stanoviska na ochranu krajinného rázu a okraje lesa,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Stejná úřednice navíc 13. dubna 2016 stavební povolení potvrdila podruhé, aniž si obstarala pravomocné územní rozhodnutí a zajistila přezkum zákonnosti vydání těchto tří důležitých závazných stanovisek na ochranu přírody.

„Za téma „spalovna“ byl letos nominován opět starosta Chebu Petr Navrátil, který prosazuje její výstavby, a hejtman Michal Hašek, který zase požaduje vybudovat třetí kotel ve spalovně v Brně,“ upozorňuje dále Patrik.

Na titul Ropák 2015 kandidují kromě Hartlové, Navrátila a Haška ještě starostka Hodonína, dva podnikatelé a pět ministrů: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, za průmysl a obchod Ropák 2014 Jan Mládek z ČSSD, za dopravu Dan Ťok a za místní rozvoj Karla Šlechtová. Letos v anketě tak chybějí politici z ODS, kteří byli vždy pravidelně nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist