Karel Dolejší "> Zabraňte novému povolení Bt kukuřice MON 810 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zabrante-novemu-povoleni-bt-kukurice-mon-810
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Zabraňte novému povolení Bt kukuřice MON 810

19. září 2006 | Greenpeace
Autor: Karel Dolejší, tel: 224 319 667
Aktivisté ekologické organizace Greenpeace dnes předali ministru životního Petru Kalašovi písemnou výzvu. Dokument obsahuje požadavek, aby Kalaš na jednání Rady ministrů EU nepodpořil nové povolení k pěstování geneticky modifikované Bt kukuřice MON 810 [1] firmy Monsanto. Aktivisté v kostýmech krav svou žádost podepřeli předáním řady vědeckých studií, které jasně dokládají škodlivý dopad této geneticky modifikované (GM) plodiny na životní prostředí. Platnost stávajícího evropského povolení vyprší 10. října.

Prakticky celá sklizeň MON 810 v ČR je zpracována na silážované krmivo pro hospodářská zvířata. Stále více mlékáren v důsledku obav spotřebitelů požaduje certifikáty zaručující, že dojnicím nebylo podáváno GM krmivo. Prvovýrobci mléka krmící GMO tedy riskují, že ztratí odběratele.

Greenpeace akcí před budovou ministerstva zakončilo mezinárodní GMO Tour informující veřejnost o environmentálních, zdravotních a ekonomických rizicích pěstování GM kukuřice. Pojízdná laboratoř přičleněná ke kampaňovému vozidlu také odebírala vzorky z českých a moravských polí s GM kukuřicí. Z loňského průzkumu Greenpeace vyšlo najevo, že pro již schválenou kukuřici MON 810 firmy Monsanto neexistuje monitorovací plán, který vyžaduje platná evropská legislativa [2].

Zastávky české GMO Tour tvořily lokality, v jejichž blízkosti se nacházejí pole s GM kukuřicí MON 810, a dvě velká města – Brno a Praha. Akce odstartovala 13. září v Kostelci u Holešova a v následujících dnech pokračovala v Brně, Mikulově, Novosedlích a Dolních Břežanech.

„Již předchozí vládu jsme opakovaně upozorňovali, že před prvním zápisem GM kukuřice MON 810 do Společného evropského katalogu odrůd byly členské státy Evropskou komisí oklamány,” řekla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. „Jednoduchý průzkum odhalil, že předložený plán monitoringu není ničím jiným než vlastním monitoringem firmy Monsanto z roku 1995” [3], dodala Klimovičová.

Dlouhodobé dopady pěstování GMO na půdu, floru a faunu jsou z velké části dosud neznámé, což dělá z této technologie největší biologický experiment současnosti. Uvolňování GM rostlin do přírody a potravního řetězce je rovněž porušením práva spotřebitelů a zemědělců jíst a pěstovat geneticky neupravené plodiny.

Pěstování kukuřice MON 810 v ČR také ekonomicky ohrožuje pěstitele konvenčních a ekologických plodin, jejichž produkce se v důsledku náhodného křížení s Bt kukuřicí může stát neprodejnou.


Poznámky pro editory:

[1] Kukuřice MON810 obsahuje tzv. Bt toxin, který má chránit rostlinu proti specifickému druhu zavíječe. Monitorovací plán Monsanta z roku 1995 se zabývá pouze možným vznikem rezistence na Bt toxin u populací evropského zavíječe kukuřičného. Avšak významný počet vědeckých studií, publikovaných po roce 1995, poukázal na mnoho dalších, škodlivých účinků, např. na akumulaci toxinu v půdě a vliv na ostatní živočišné druhy.

[2] Evropská komise rozhodla o zapsání 17 odrůd GM kukuřice MON810 do Společného evropského katalogu odrůd 8. září 2004.

[3] Viz zpráva "Monitoring geneticky modifikovaných plodin: Evropská komise není schopna chránit členské země EU" na stránkách: http://greenpeace.cz/gmo/info-monitoring.shtml


Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Mgr. Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
tel.: 606 175 602, e-mail: kdolejsi@cz.greenpeace.org


http://www.greenpeace.cz/gmo/

http://eu.greenpeace.org/downloads/gmo/WTOpapers060418.pdf

http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=988439

===============================================================================

Otevřený dopis ministru životního prostředí

V Praze, 19.9.2006

Věc: Nevydání nového evropského povolení Bt kukuřice MON 810

Vážený pane ministře,

vyzýváme Vás, abyste se na základě předložených vědeckých informací, které nebyly známy v době projednávání první žádosti o uvolnění geneticky modifikované kukuřice MON 810 do oběhu (tedy i pro komerční pěstování) v roce 1996, na jednání Rady ministrů EU na jaře příštího roku zasadil o nevydání nového povolení pro uvedenou plodinu.

Námi předložené odborné studie jasně dokumentují negativní dopady této geneticky modifikované kukuřice na životní prostředí. Tytéž odborné podklady jsme již před šesti měsíci předali ministru Ambrozkovi – avšak navzdory tomu v ČR, na rozdíl od Maďarska, Polska, Rakouska nebo Řecka, dosud nebyl vydán národní zákaz pěstování.

V minulém roce jsme ministerstvo písemně informovali o absenci monitorovacího plánu pro GM kukuřici MON 810, která byla vyseta i u nás - dokonce i uprostřed chráněné oblasti NATURA 2000 - a naléhavě jsme Vašeho předchůdce žádali o vyhlášení moratoria na její komerční pěstování v České republice. Firma Monsanto dosud nepředložila monitorovací plán účinků kukuřice MON 810, který by splňoval požadavky na plán monitoringu podle platné směrnice 2001/18/EC a dokonce ani podle kritérií staré směrnice 90/220/EEC, platné v době schvalování uvedené kukuřice v EU.

Zároveň bychom Vás rádi upozornili, že současná evropská legislativa neřeší otázku náhodné příměsi GMO v konvenčním osivu a nestanovuje byť i jen minimální právní požadavky na koexistenci konvenčních, ekologicky pěstovaných a GM plodin, což může hospodářství EU, zejména pak potravinářskému průmyslu, přinést velké ekonomické ztráty. Kromě toho i nadále zůstávají velké otazníky nad posuzováním rizik, následného monitoringu a řádné implementace požadavků Směrnice 2001/18/EC o úmyslném uvolňování GMO do životního prostředí.

Věříme, že při posuzování možných dopadů komerčního pěstování kukuřice MON 810 budete důslednější než Váš předchůdce.

S úctou,
Ing. Jiří Tutter
Výkonný ředitel Greenpeace ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist