https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachranili-jsme-stavebniky-rodinnych-domu-naklady-za-pozemek-klesnou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnou

24. května 2016 | STAN
Zachránili jsme stavebníky rodinných domů, náklady za pozemek klesnouPoslanecká sněmovna na návrh klubu TOP 09 a Starostové opravila zákon o ochraně zemědělského půdního fondu a snížila poplatky za vynětí pozemků pro výstavbu rodinných domů. Nyní zaplatí stavebníci tisíce, v případě nejkvalitnější půdy maximálně desetitisíce korun.

"Jsme přesvědčeni, že jsme fakticky zabránili dalšímu vylidňování menších obcí, odkud odcházejí zvláště mladí lidé. Právě oni, jejich rodiny, jsou ale přeci základem budoucího rozvoje venkova,” vysvětluje předseda STAN a poslanec Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové).

Dosavadní znění zákona, které znamenala neúměrnou zátěž dalších statisíců korun jen za vynětí pozemku z půdního fondu, fakticky brzdilo stavebníky rodinných domů. Napříště by se za vynětí pozemku z půdního fondu pro dům o ploše 200 čtverečních metrů mělo platit zhruba 36 tisíc korun.

„Jde skutečně o výrazné snížení. Dosavadní podoba zákona celý stav jen prodražovala s řada lidí by si tak výstavbu nemohla dovolit. Pro obce je úspěchem, že se podařila odstranit i dikriminace při výstavbě pozemních komunikací,” vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), proč dnes přijatou novelu navrhla.

„Za tu dobu jsme zaznamenali stovky dotazů, protestů a roztrpčených reakcí. Mnoho lidí s výstavbou domu čekalo, zda novela projde a rozvoj obcí to brzdilo,” dodává Petr Gazdík.

Boj o změnu zákona, který vloni prosadila Sobotkova vláda, trval několik měsíců.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist