Ing. Zuzana Pokorná "> Záchranná stanice pro živočichy pomáhá ježkům v nouzi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachranna-stanice-pro-zivocichy-pomaha-jezkum-v-nouzi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim: Záchranná stanice pro živočichy pomáhá ježkům v nouzi

22. října 2007 | Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Autor: Ing. Zuzana Pokorná, tel: 317 845 169
S příchodem prvních mrazů a celkově chladnějšího počasí nastává pro mnoho mláďat ježků krušné období. Aby mohla přečkat zimu zimním spánkem neboli hibernací, potřebují mít hmotnost alespoň 700 g. Pokud ve druhé polovině října nemají hmotnost alespoň 400g, už se na potřebnou hmotnost pravděpodobně nevykrmí. V chladném počasí totiž začíná být kritický nedostatek jejich hlavní potravy - hmyzu a malých bezobratlých živočichů. Pro mnoho mláďat ježků je tak jedinou nadějí na přežití lidská pomoc.

„V současné době pečujeme o 20 mláďat ježků. Jejich počet ale rychle narůstá, téměř každý den přijímáme dalšího ježka.“, uvádí Lenka Šafránková, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi. Od začátku roku přitom v Záchranné stanici nalezlo pomoc už více než 40 ježků. Většina z nich byla malá nesamostatná mláďata, která byla přijata koncem srpna nebo během září a část z nich již byla dokrmena na potřebnou hmotnost a vypuštěna zpět do přírody. Mláďata, která se do Záchranné stanice dostávají nyní, ale již zde stráví zimu a do přírody budou vypuštěna až na jaře.

Péče o mláďata ježků je přitom poměrně náročná na čas, prostor i finance. Každý ježek potřebuje výběh o velikosti minimálně 1-2 m2; umístěný ve vytápěné místnosti. Protože jsou ježci hmyzožravci, potřebují masitou potravu, například vařené drůbeží nebo hovězí maso či kočičí konzervy a granule. Musejí být také odblešeni a odčerveni. Ježci, kteří jsou do Záchranné stanice přijímáni nyní, ji opustí až na jaře příštího roku a stráví tak zde nejméně 6 měsíců. Tato péče přijde v průměru na 500 – 1000 Kč na jednoho ježka. Pokud chcete Záchranné stanic pro živočichy ve Vlašimi finančně pomoci s péčí o ježky, můžete jí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI VLASIM na číslo 87777 (účtování DMS: 30,- Kč, příjemce obdrží nejméně 27,- Kč). Nebo můžete s péčí o ježky pomoci prakticky. Máte-li vhodné podmínky, můžete si jednoho či dva ježky od vlašimských ochránců přírody vzít domů a pečovat o ně. Pracovníci Záchranné stanice Vám rádi poradí, jak se o ježky vhodně postarat. Pokud ale vhodné podmínky nemáte a naleznete malého ježka, zavolejte, prosím, na pohotovostní číslo Záchranné stanice ve Vlašimi (tel. 777 800 460), rádi se ho ujmou.

Ing. Zuzana Pokorná

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim
Tel./fax: 317 845 169, 317 845 965
E-mail: vlasim@csop.cz, URL: http://www.csopvlasim.cz
Pohotovostní telefon Záchranná stanice pro živočichy: 777 800 460 (Lenka Šafránková)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist