https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zasadi-se-senatori-mitlener-a-malat-o-pravo-na-informace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Budoucnost bez jedů: Zasadi se senatori Mitlener a Malat o pravo na informace?

Senat Parlamentu CR v techto dnech projednava zakon o integrovane prevenci znecisteni. Tento zakon mimo jine zavadi do ceske legislativy
svobodny pristup k informacim o nebezpecnych latkach vypoustenych jednotlivymi podniky do zivotniho prostredi.

V teto souvislosti vyhodnotilo ekologicke sdruzeni ARNIKA zhruba rok trvajici pruzkum ochoty prumyslovych podniku poskytovat informace obcanum o mire znecistovani zivotniho prostredi chemickymi latkami. Na Mladoboleslavsku a Nymbursku byly osloveny 4 provozovny z okresu Nymburk, 9 z Mlade Boleslavi a 4 z kolinskeho okresu.

"Reakce z okresu Nymburk a Kolin ukazaly ochotu vybranych podniku vyjit vstric pozadavkum na informace o toxickych latkach. Napriklad Infusia Horatev anebo Lucebni zavody, a. s. Kolin nebudou mit s novym zakonem, pokud projde, problemy. Vyjimkou jsou kourimska LONZA Biotec a ZOS Nymburk, ktere neprojevily prilisnou ochotu neco sdelovat," zhodnotil vysledky pruzkumu ze dvou stredoceskych okresu vedouci kampane ARNIKY "Budoucnost bez jedu", RNDr. Jindrich Petrlik.

“Na Mladoboleslavsku obcane se svymi zadostmi nedopadli nejlepe,” rika clen sdruzeni ARNIKA a obcan mesta Bele pod Bezdezem Milan Navoj. Firmy vetsinou odkazaly na statni instituce (AKUMA Mlada Boleslav, Papirny Bela p. B.), pouze jeden podnik projevil vetsi vstricnost formou pozvani k osobnimu projednani (SKODA AUTO Mlada Boleslav). Ne vzdy asi podnikum zalezi na dobrych vztazich s verejnosti, takze nechavaji
podobne zadosti bez odpovedi (Dehtochema Bela p. B., Carborundum Benatky n. J., Faurecia Bakov n. J., TRW-Carr Repov, Kautex Knezmost, ABL Technic Zdar).

"Pral bych si proto, aby se Dr. Jaroslav Mitlener, senator za muj okres, zasadil o uzakoneni prava na informace o toxickych latkach. To, ze se nemohu jeste dvanact let po roce 1989 dozvedet pravdu o znecistovani zivotniho prostredi konkretnim podnikem, povazuji za ostudu," uzavira Navoj. Sanci podporit zakon ma i senator Malat zastupujici okresy Nymburk a Kolin.

Uplny prehled vysledku celorepublikoveho pruzkumu publikuje sdruzeni ARNIKA na internetovych strankach projektu Budoucnost bez jedu - http://bezjedu.arnika.org.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist