https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-odmitaji-aby-poplatky-z-tezby-bylo-mozne-menit-jen-jednou-za-pet-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení odmítají, aby poplatky z těžby bylo možné měnit jen jednou za pět let

2. března 2016 | Strana zelených
Autor: Jan Žáček
Poplatky z těžby musí být podle Strany zelených možné měnit častěji než jednou za pět let. Zelení senátoři proto podali pozměňovací návrh k novele horního zákona, který tuto pětiletou lhůtu ruší. Novelou se bude Senát zabývat už na nadcházejícím plénu. Zelení rovněž prosazují, aby byl zakázán průzkum či těžba břidlicového plynu pomocí takzvaného frakování. Tyto pozměňovací návrhy už minulý týden podpořil senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Zelení odmítají, aby poplatky z vydobytého nerostu bylo možné zvyšovat (nikoliv snižovat – což by bylo možné kdykoliv) jen jednou za pět let a pouze „na základě vývoje tržních cen“, jak navrhuje novela horního zákona. Toto ustanovení se do zákona dostalo až pozměňovacím návrhem v Poslanecké sněmovně.

“Přijetí pětileté fixace je naprosto v rozporu se stanovenými cíli právní úpravy a může znamenat rizika nehospodárného zacházení s majetkem státu, protože zpoplatněné nerostné bohatství je ve vlastnictvím státu,” uvádí senátorka Jitka Seitlová (za SZ).

Úhrady plní podle zelených několik důležitých funkcí: zajišťují kompenzace lidem, kteří jsou zasaženi prachem, hlukem a dalšími negativními dopady těžby, a motivují k hospodárnějšímu využití přírodních zdrojů.

“Není důvod chránit těžební společnosti před zvyšováním úhrad o nic víc, než jak jsou všichni ostatní daňoví poplatníci chráněni před zvyšováním daní. A nikdo nenavrhuje, aby se zákonem zakotvilo, že by se všechny daně směly zvyšovat pouze v pětiletých intervalech, nebo na základě vývoje tržních cen,” doplňuje senátor Václav Láska (SZ).

Stejně tak se zelení zasazují o to, aby byly zákonem zakázány všechny metody hydraulického štěpení hornin, tzv. frakování, a podzemní zplyňování uhlí. Tyto metody mají masivní negativní dopad na životní prostředí a pro jejich využití není v Česku žádný důvod.

Zelení již dříve navrhovali zvýšit poplatky za těžbu na desetinásobek dosavadní výše tak, aby skutečně odpovídaly dopadům způsobených obyvatelům žijícím v okolí těžby. I přes mírné zvýšení poplatků se však dotčené obce nebudou mít lépe – kvůli návrhu nového přerozdělení půjdou všechny navíc získané prostředky do státní pokladny.
Jan Žáček tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist