https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zeleni-vlada-omezuje-pristup-verejnosti-k-informacim-v-procesu-eia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelení: Vláda omezuje přístup veřejnosti k informacím v procesu EIA

10. března 2017 | Strana zelených
Vláda se snaží omezit přístup veřejnosti k informacím o vlivu staveb na životní prostředí. Porušuje tím své vlastní sliby a poškozuje občanskou společnost a životní prostředí. Oslabení procesu EIA neboli hodnocení vlivu na životní prostředí se chystá v novele zákona o EIA a související novele stavebního zákona, které dnes projednal sněmovní Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Kabinet hodlá například zrušit veřejné slyšení – respektive zrušit povinnost ho svolat, ale to je vlastně totéž. Dále se už nemají v procesu EIA zveřejňovat odborné posudky. Z rozhodování o kácení kvůli stavbám vyřazuje veřejnost úplně, přičemž právě o zeleň v sousedství se lidé zajímají nejvíc. Logika těchto změn je prostá. Vláda v novele zákona o EIA ruší občanská práva, která po nás EU nepožaduje povinně. Věcné argumenty přitom vládě chybí. A nevadí jí ani, že tím zásadně porušuje vlastní programové prohlášení.

“Předkládají se změny, které omezují účast veřejnosti u menších staveb, ztěžují spolkům podávat připomínky, vyřazují je z jednání, krátí lhůty, znemožňují soudní přezkum atd., protože nejlépe se rozhoduje a betonuje, když vám do toho nikdo nekecá,” komentoval to Matěj Stropnický, předseda Zelených.

Právě veřejné projednání záměru stavby je místem, kde se místní mohou dozvědět nejvíc informací o projektu a jeho dopadech na okolí stavby. Pokud už úředníci nebudou mít povinnost svolat takové veřejné projednání, pak se tím jednoznačně omezí přístup veřejnosti k informacím a možnost se k nim vyjádřit.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist