Pavel Franc "> Zvýšená hladina Novomlýnských nádrží ohrožuje lužní les a nově vybudované ostrovy za 60 mil. Kč. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zvysena-hladina-novomlynskych-nadrzi-ohrozuje-luzni-les-a-nove-vybudovane-ostrovy-za-60-mil-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Zvýšená hladina Novomlýnských nádrží ohrožuje lužní les a nově vybudované ostrovy za 60 mil. Kč.

OkÚ Břeclav vydal rozhodnutí o manipulačních řádech , které by ve svých důsledcích znamenalo zničení 50 ha lesa a znehodnocení stavby v hodnotě 60 mil Kč. financované ze státních prostředků.

Ekologický právní servis se odvolal proti správnímu rozhodnutí OkÚ Břeclav, kterým nařizuje Povodí Moravy s.p. zvýšit hladinu novomlýnských nádrží na kótu 170,00 m.n.m. (s manipulační tolerancí ± 15 cm). Tím ovšem hrozí zatopení 50 ha zalesněného přirozeně vynořeného dna na vodním díle a zničení „stavby biokoridoru“ v hodnotě 59,737 mil. Kč ve střední nádrži vodního díla. Zvyšování hladiny přitom nemá žádné opodstatnění.
Rozhodnutí je dalším krokem OkÚ Břeclav v boji za zvýšení hladiny, který vede spolu s Povodím Moravy. Z důvodů závažnosti nezákonného postupu ze strany OkÚ Břeclav zvažuje Ekologický právní servis podání trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele.

Boj o výšku hladiny na Nových Mlýnech ve skutečnosti znamená mocenský střet mezi ministerstvem životního prostředí a mocnou lobby správců vodních toků, která je provázána s ministerstvem zemědělství. Tento boj v současné době probíhá i v poslanecké sněmovně, kde se právě projednává nový zákon o vodách. Již v minulém roce byla vydána tři protichůdná rozhodnutí o výšce hladiny na Nových Mlýnech, jež zahájila otevřený boj ministerstva životního prostředí s OkÚ Břeclav a Povodím Moravy. Dubnové rozhodnutí o manipulačních řádech je tedy již čtvrtým v řadě, kterým se orgány státní správy snaží rozhodnout o výšce hladiny. OkÚ Břeclav v celé kauze postupuje od začátku protiprávně, nerespektuje rozhodnutí ústavního soudu a ignoruje pokyny nadřízeného orgánu - ministerstva životního prostředí.

EPS od počátku této kauzy postupoval všemi dostupnými právními prostředky vůči ministerstvu životního prostředí, aby hájilo svou investici za 60 mil. Kč! Ministerstvo životního prostředí ovšem pořád není svůj zájem schopno prosadit a zachovat sníženou hladinu.


Kontakt: Pavel Franc, Bratislavská 31, 602 00 Brno
tel: 05/57 52 29, fax: 05/42 21 03 47, e-mail: eps.brno@ecn.cz,

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist