300 milionů Andreje Babiše? Zelené neziskovky loni získaly necelých 12 milionů
Ano, je to trochu hra s čísly, ale důležitá. Andrej Babiš mluvil o 300 milionech ročně. Na dotaz Ekolistu.cz Hnutí ANO upřesnilo, že se jedná o údaje za rok 2012. "Pan předseda Babiš vycházel z informací MŽP, kdy celkové dotace (včetně evropských) na NNO, které šly přes resort, činily v roce 2012 celkem 297,5 milionu korun," potvrdil Ekolistu.cz Jaromír Hasoň z ANO.
Údaje z ministerstva životního prostředí zase pokrývají rok 2013. Podle tiskového odboru MŽP byly loni vyhlášeny výhradně pro neziskové organizace dva dotační tituly. Výběrové řízení na podporu projektů předložených NNO pro rok 2013 a Koordinační programy v ochraně přírody a krajiny. "Na tyto dva programy bylo v roce 2013 uvolněno celkem 9 000 000 korun," zní oficiální odpověď ministerstva. Z oněch dvou programů jsou podporovány výhradně jednoleté neinvestiční projekty, jde tedy o peníze určené především na platy nebo na přímé aktivity, které v daném roce proběhnou. To jsou tedy jediné peníze ze zeleného ministerstva, na určené výhradně pro neziskové organizace.
Jenže z devíti milionů jde na granty, tedy na podporu činnosti neziskových organizací, jen čtyři miliony. Zbylých pět milionů na Koordinační programy v ochraně přírody jsou zakázky, kterými neziskové organizace plní závazky státu. Patří sem třeba aktivní management chráněných oblastí, například kosení luk. "Tyto zakázky ministerstvo vykazuje jako grant, ač se o grant nejedná," komentuje čísla Júlia Sokolovičová, ředitelka asociace ekologických organizací Zelený kruh.
Podle Sokolovičové ministerstvo životního prostředí vypisuje ze všech rezortů vůbec nejmenší granty pro neziskové organizace. Zatímco před příchodem ministra Pavla Drobila (ODS) soutěžily projekty ekologických organizací o 23 milionů, dnes jsou to 4 miliony. "Pro srovnání ve stejném roce třeba ministerstvo kultury rozdělilo kulturním neziskovkám 180 milionů korun. Vloni pak granty pro všechny ekologické neziskovky činily pouhé čtyři milion korun, což znamená oproti roku 2011 pokles o 80 %," říká Sokolovičová.
O další peníze z ministerstva mohly žádat nejen neziskovky, ale i další subjekty jako jsou základní a vysoké školy, vědecké instituce nebo příspěvkové organizace státu. Všichni žadatelé získali v roce 2013 dohromady 3 100 000 korun. Dalším je Program péče o krajinu určený především státním institucím ochrany přírody, jako jsou například správy národních parků. Z něj získaly podle ministerstva neziskové organizace 1 975 000 korun.
Ministerstvo administruje také Program česko-švýcarské spolupráce, ze kterého získaly v roce 2013 neziskové organizace 1 690 000 korun. Podle ministerského propočtu pochází 160 000 korun ze státního rozpočtu a 909 000 z prostředků Švýcarské federace.
Pokud chápeme jako neziskovky i zoologické zahrady se statusem obecně prospěšné společnosti, tak ty získaly v loňském roce 530 000 v rámci programů Chov ohrožených druhů světové fauny v českých ZOO a Spolupráce českých ZOO v rámci mezinárodních programů.
Podle odpovědi z týmu hnutí ANO vycházel Andrej Babiš z informací MŽP. Podle vyjádření stejného úřadu pro Ekolist.cz existují v rezortu ministerstva i další dotační tituly, u kterých není poskytovatelem MŽP. Nejvýznamnější je Státní fond životního prostředí (SFŽP), kde neziskové organizace mohou čerpat jednak z Operačního programu životní prostředí, jednak z Národních programů SFŽP.
"Informacemi o výši prostředků z těchto programů uvolněných pro NNO z těchto zdrojů MŽP nedisponuje," zní odpověď tiskového odboru, kterou si Ekolist.cz vyžádal na základě zákona 106/1999, o svobodném přístupu k informacím. Čili pokud s informacemi ministerstvo nedisponuje, asi nemůžou být součástí informací MŽP, které mělo k dispozici hnutí ANO.
Sečteno, podtrženo, v roce 2013 získaly nejrůznější neziskové organizace, které se pohybují v oblasti ochrany přírody nebo životního prostředí, celkem 11 665 000 korun. Tedy podstatně méně, než 300 milionů, o kterých mluvil Andrej Babiš.
Abychom vrátili celý příběh na začátek, poznámka o 300 milionech pro zelené organizace byla reakcí na první kritiku aktivistů vůči ministrovi životního prostředí, který přichází z chemického průmyslu. "Pan Babiš možná nechápe, že výhrady nevládních organizací k osobě pana Brabce byly věcné, nikoliv motivované strachem o peníze. Stejně tak budou věcné i v budoucnu – a měřeny podle toho, jak kvalitně bude ministerstvo životního prostředí fungovat,“ uzavírá Sokolovičová.
reklama