PR článek
Vzácné pastviny na Velké Homolce se podařilo zachránit včas
Pastviny byly kdysi ve druhé polovině 20. století postupně opuštěny a začaly zarůstat. Co hůře, začala se na ně tlačit výstavba rodinných domů. Není divu, jde o velmi atraktivní lokalitu s nádherným výhledem jak na město Vimperk, tak na vzdálený Boubín. Doslova za minutu dvanáct se o lokalitu začala v roce 2009 zajímat na popud místních entomologů tehdy nově vzniklá základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava.
Přírodovědné průzkumy ukázaly, že předběžné odhady se nemýlily – Homolka je z entomologického hlediska unikátem. Vyskytuje se zde mimo jiné osm druhů hmyzu z červeného seznamu v čele s vyhynutím ohroženým modráskem černočárným. Na základě těchto poznatků se podařilo prosadit změnu územního plánu, obnovit péči o pozemky a následně klíčové pozemky díky veřejné sbírce Místo pro přírodu vykoupit do vlastnictví Českého svazu ochránců přírody.
V loňském roce byla na Velké Homolce díky programu NET4GAS Blíž přírodě vybudována turistická infrastruktura – tři lavičky, sloužící zároveň jako informační panely a dřevěné pexeso s nejzajímavějšími druhy rostlin a živočichů, které se zde vyskytují či v nedávné minulosti vyskytovali. Opraven byl i vrcholový historický kříž.
Na Velké Homolce je co obdivovat po celý rok. I takhle na podzim zde ještě dokvétá řada květin, potkat lze nejednoho zástupce hmyzí říše a výhledy jsou v babím létě krásnější, než kdykoliv jindy. Tož podívejte se na pár aktuálních fotografií a vyrazte!
reklama