PR článek
Z PETky zase PETka. Zálohování slibuje výrazný pokles odpadů. Podpoří cirkularitu a udržitelnost
„Pokud by zálohování nebylo podpořeno, tak to znamená, že jsme se k životnímu prostředí otočili zády. Funguje v zahraniční a neschválení by nedávalo smysl, když od příštího roku budou zálohovat všechny země kolem nás. Dává to smysl pro přírodu, i pro lidi,“ dodává ministr Hladík s tím, že ministerstvo usiluje o to, aby návrh projednala vláda v nejbližších měsících.
Systém přinese mnohé benefity, jako třeba zvýšení množství kvalitních recyklovaných materiálů pro jejich další využití, snížení objemu odpadu končícího na skládkách nebo ve spalovnách a v neposlední řadě také snížení environmentálního dopadu na naši planetu. Podle odhadů by mohlo systémem ročně projít až 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.
Sběrná místa v supermarketu i na benzince
Zapojení do systému zálohování bude snadné pro naprostou většinu obyvatel. Mělo by vzniknout přibližně 10 tisíc sběrných míst po celé republice a odevzdání lahví a plechovek bude stejně jednoduché, jako je tomu dnes např. u pivního skla. V praxi to bude vypadat tak, že zákazník při nákupu vratné PET lahve či plechovky navíc zaplatí jednotnou zálohu, která mu bude při vrácení nepoškozeného a nesešlápnutého obalu v plné výši vrácena. V současné době se počítá se zálohou ve výši 4 koruny a nebude mít žádný vliv na cenu nápojů.
Sběrná místa budou k dispozici ve všech prodejnách potravin a čerpacích stanicích nad 50 metrů čtverečních, povinnost k vysbírání obalů budou mít i on-line prodejci. Dobrovolně se pak do sběru mohou zapojit nejen menší prodejny a obce, ale například i stánky, školy nebo jednorázové akce. V obcích nad 300 obyvatel sběrné místo povinně zřídí tzv. operátor. Ten zajistí vybudování a fungování celého systému.
Zálohování se bude vztahovat ke všem PET lahvím a plechovkám určených pro nápoje v rozsahu od 0,1 do 3 litrů. Týkat se bude jak alkoholických nápojů do 15 % objemu alkoholu, tak nealkoholických nápojů. Zálohování nebude uplatňováno na obaly mléčných výrobků, džusů a na některé speciální druhy nápojových obalů.
„Ministerstvo životního prostředí navrhlo systém, který přebírá už osvědčené postupy z jiných zemí. Proto jsme se rozhodli pro vyzkoušený systém vrácení lahví přímo do obchodů. Cesta přes digitální zálohy, kdy by si lidé sami skenovali odpady odevzdávané do kontejnerů a následně přes QR kód na kontejneru získávali zpět zálohu ve formě pravděpodobně elektronických kreditů, není aktuálně nikde v Evropě v plném provozu,“ odůvodňuje Petr Hladík rozhodnutí ministerstva.
„Ohledně digitálních záloh existuje také řada otazníků, od nebezpečí podvodů, přes otázku komfortu například pro seniory, kdy vyvstává nutnost mít vždy u sebe mobilní telefon, případně podoby vyplácení záloh až po fakt, že digitalizovaným sběrem do žlutých kontejnerů se neřeší hygienická kvalita sebraného PETu,“ uzavírá ministr s tím, že do budoucna se nicméně může rozvinout diskuze o zavedení digitálních záloh pro jiné typy obalů.
Příležitost pro rozpočty obcí
Obce hrají klíčovou roli v uplatnění zálohového systému, neboť budou hostit sběrná místa a zapojí se také do logistického procesu sběru a přepravy vrácených obalů. Přestože to znamená novou odpovědnost, obce získají finanční příspěvek za provoz sběrných míst a budou mít také nárok na část nevyužitých záloh, což by mělo pokrýt všechny náklady spojené s provozem těchto míst. Očekává se, že zavedení bude mít pozitivní finanční dopad na rozpočty obcí. V průměry by obce měly získat navíc za každého občana 39 korun. Konkrétně jakou výši příspěvku pak získá vaše obec, zjistíte jednoduše v online kalkulačce ZDE.
„Systém nesmí poškodit ani obce, ani narušit trh s vytříděnými surovinami. Obce, které kvůli zálohování přijdou o část zisku z prodeje vytříděných materiálů, budou moci získat finanční prostředky přímo ze zálohového systému. Jednak díky manipulačním poplatkům za sběrná místa, to jsou ty za jejich provozování, a také budou příjemci části peněz z nevybraných záloh,“ dodává David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí MŽP.
Stejně jako u zahraničních zálohových systémů, i v Česku budou příjmy tvořeny třemi složkami: výnosem z prodeje vysbíraného materiálu (PET, jiné plasty, hliník a kovové materiály), poplatky výrobců zálohovaných nápojových obalů a nevyplacenými zálohami (tedy obaly, které nejsou vráceny zpět do systému).
Není tedy nutné se obávat, že by zavedení systému ani jeho následný provoz tvořil zátěž pro státní rozpočet. Cirkulární a udržitelné oběhové hospodářství je nezbytné nastavit bez nutnosti dotovat provozní nebo investiční náklady. Za provoz systému bude zodpovědný operátor jakožto neziskově hospodařící subjekt. Toho budou zakládat obchodníci a také subjekty uvádějící zálohované obaly na trh.
Z černých pasažérů se stanou noví hráči na poli třídění
Novela kromě toho také upravuje podmínky pro odkládání a zpoplatnění odpadových „černých pasažérů“, jako jsou reklamní tiskoviny a letáky. Zavedením povinného poplatku přímo od jejich výrobců by se měl zredukovat objem odložených reklamních tiskovin a tím ulevit dlouhodobému přeplňování modrých popelnic a jejich častému svozu (odložené letáky v současné době tvoří 20 až 30 % jejich objemu). Navrhovaný poplatek by měl být v souladu s aktuálními sazbami platnými pro ostatní papírové obaly.
Přečtěte si také |
Zelená modernizace je obrovskou příležitostí pro nás všechnyV současnosti jsou zálohované obaly funkční ve více než polovině zemí Evropské unie. Pozitivní dopad na redukci tzv. litteringu, volně pohozeného odpadu, potvrzují všechny země, u kterých systém již funguje. „Na Slovensku prakticky vymizelo volné pohazování obalů v přírodě a jejich návratnost se pohybovala kolem 70 % hned v prvním roce od přijetí zákona. Pokud by u nás zálohování nebylo podpořeno, dalo by se říci, že jsme se k životnímu prostředí a jeho ochraně otočili zády,“ dodává ministr Hladík.
Více informací o zálohovém systému jsou k dispozici na: https://www.mzp.cz/cz/zalohovani
reklama