https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aerolinky-austrian-podle-soudu-klamaly-reklamou-ze-jejich-lety-jsou-udrzitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aerolinky Austrian podle soudu klamaly reklamou, že jejich lety jsou udržitelné

26.9.2023 00:59 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Letecká společnost Austrian Airlines podle rakouského soudu klamala své klienty reklamou, že její lety jsou udržitelné. Firma totiž z valné části používá fosilní paliva, informovala agentura Bloomberg. Na firmu, která je rakouskou divizí německé Lufthansy, podalo začátkem tohoto roku žalobu rakouské sdružení na ochranu spotřebitelů kvůli reklamám na udržitelné letecké palivo.
 

Letecká společnost tvrdila, že lety na výstavu v italském městě Benátky budou poháněny stoprocentně udržitelným palivem. Ve skutečnosti pochází z obnovitelných zdrojů pouze pět procent paliva, uvádí rozsudek zveřejněný na profilu aerolinek na sociální síti X.

"V současné době není technicky možné provozovat lety bez emisí oxidu uhličitého se stoprocentně udržitelným leteckým palivem," uvedla právnička sdružení Barbara Bauerová.

Snaha prezentovat se odpovědně k životnímu prostředí, ač tomu tak ve skutečnosti být nemusí, se označuje anglickým slovem greenwashing. Obchodní soud ve věci rozhodl v době, kdy úředníci Evropské unie chystají nové předpisy, které greenwashing zakazují.

Soud letecké společnosti nařídil, aby kopii rozhodnutí zveřejnila na svých webových stránkách a na sociálních sítích, kde se objevila původní reklama. Austrian Airlines musely také zaplatit právní náklady sdružení na ochranu spotřebitelů.

"Z rozsudku vyplývá, že Austrian Airlines měly poskytnout jasnější informace," uvedla společnost. "Austrian Airlines zohlední rozsudek v současných i budoucích reklamách," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.9.2023 09:07
Standardní PR všude.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.9.2023 11:19
100% udržitelnost se zřejmě prakticky nedá docílit a je jen otázkou drzosti, jak moc se to našvindluje. Někde je takové švidlování dokonce žádané a nikdo to nerozporuje. Hlavně když za tím stojí nejlépe evropská politika a je to v rámci Green Dealu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist