Povolání - stromolezec v Amazonii
Dvaačtyřicetiletý Zelao, vlastním jménem José Raimundo Ferreira, je jedním z hrstky lidí, kteří dokážou za několik vteřin vyšplhat do koruny vysokých amazonských stromů.
Lezců je zhruba dvacítka, z nichž většina pracuje v neformálním sektoru bez skutečné sociální ochrany, říká botanička Marta Pereirová. Je ráda, že se jí podařilo využít Zelaových cenných služeb.
"Stromolezci jsou pro nás životně důležití, zejména v tomto regionu, kde známe jen asi 30 procent místní biodiverzity. Bez nich bychom neměli jak získat potřebné vzorky," říká vědkyně z univerzity v brazilském státě Amazonas.
V jednoduchém bílém tričku a pestrobarevných kraťasech leze Zelao pětkrát až šestkrát denně na stromy vysoké až 50 metrů. Tam pak sbírá listy, plody nebo seká větve. Někdy také lezec do koruny stromů upevňuje kamery, které natáčejí ptáky nebo opice. Bezpečnost stromolezce zajišťuje postroj, lano a boty se silnou gumovou podrážkou. Někdy také přeskakuje z jednoho stromu na druhý.
"Je to velmi riziková práce, velmi technická a fyzicky náročná. Musíte být v dobré formě," říká Zelao, který se při odebírání vzorků v korunách stromů drží jen silou stisku vlastních stehen okolo kmene. "Člověk se často zraní, už jsem byl čtyřikrát na operaci vazů," dodává.
Zelao ani tak ale nemá v úmyslu svou profesi opustit. "Mám nasmlouvanou práci až do 20. prosince. Je těžké najít stromolezce," říká Zelao, který chce svou profesi předat i synům. Těm je dnes 19 a 21 let a Zelao je pilně učí řemeslu, aby ho synové mohli nahradit, až mu jeho vlastní tělo řekne, že má dost.
reklama