https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agrarni-komora-letosni-sklizen-bude-nejhorsi-za-posledni-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agrární komora: Letošní sklizeň bude nejhorší za poslední roky

23.8.2024 21:33 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
České zemědělství není podle Agrární komory v dobré kondici. Loňská sezona byla hospodářsky nejhorší od roku 2011 a letošní bude zřejmě ještě slabší. Na zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Doležal.
 
"Máme za sebou pravděpodobně nejhorší sklizeň obilovin za posledních 12 až 13 let. U řepky ozimé to bude nejhorší sezona za posledních 21 let. Způsobuje to fakt, že jsou nižší osevní plochy a jsou také horší hektarové výnosy, což bylo dáno tím letošním nepředvídatelným počasím, kdy byla teplá zima a brzy nastoupilo jaro," uvedl Doležal. Dodal, že situaci pak zkomplikovaly dubnové a květnové mrazy.

Úroda je už skoro celá sklizená, podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zbývá několik málo desítek hektarů obilovin, řepka je sklizená celá. Podle Výborného je úroda standardní, oproti loňskému roku je nižší o více než dvě procenta. "Objemově jsme na sedmi milionech tun, ale to je také kvůli tomu, že se oselo méně ploch. Nikdo nemusí mít obavy, že bychom neměli mouku na výrobu pečiva, že by byl nedostatek, dva miliony tun obilovin budeme exportovat do zahraničí," řekl Výborný.

Také ocenil to, že zemědělci reagovali na vývoj na evropském trhu, že nacházeli nové komodity, ať už jsou to brambory nebo cukrová řepa. "To je přesně to, o co se usilovně snažím se zástupci nevládních organizacích, abychom dokázali reagovat nejenom na klimatickou změnu, ale abychom dokázali reagovat na vývoj na trzích. Letošní úroda nebyla mizerná, byla standardní, průměrná, jsou komodity jako brambory, cukrová řepa, kde je velmi dobrá. Ale řepky olejky bude minus osm až 12 procent, dáno těmi mrazy, ale zemědělství není výroba šroubků pod střechou, ale závisí na přírodě, na počasí," řekl Výborný.

Vláda slíbila zemědělcům finanční kompenzace. Jde například o peníze pro ovocnáře, kteří odhadovali škody způsobené mrazy na stovky milionů korun. "Ale přišli jsme o dvě miliardy korun kvůli vyšší dani z nemovitých věcí a to nám letos nikdo kompenzovat nebude," uvedl Doležal. Dodal, že navíc náklady na provoz zemědělcům za poslední tři roky stouply zhruba o 30 procent. Způsobila to inflace, vyšší cena používaných komodit a také vyšší nájmy za půdu.

Kvůli nepřízni počasí a špatné sklizni mohou letos zemědělci přijít na tržbách za obiloviny a olejniny až o šest miliard korun ve srovnání s loňským rokem. Loňská sklizeň podle dat Agrární komory ČR dosáhla 7,47 milionu tun základních obilovin, tedy pšenice, žita, ječmene, ovsa a triticale. Zemědělci letos obdělávají nejmenší osevní plochu od počátku sledování před více než 100 lety. Oproti loňsku se osevní plocha základních obilovin zmenšila o 2,7 procenta na 1,215 milionu hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

24.8.2024 09:19
Dva největší problémy letošní sezony- velice špatné kořeny u obilovin po zimě, prakticky se nahrazovaly novými a pak mrazy. Na řepkách často zmizela celá patra šešulí. Holt to je příroda a s tím nic neuděláme, ač si mnozí myslí opak. Nízké výkupní ceny celý problém jen akcentují.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.8.2024 17:17 Reaguje na pavel peregrin
Toš ozimy měly problém už od podzimu, hlavně ty časně seté - ideální podmínky pro šíření viróz skrz mšice. Např jarní ječmen ale dopadl dobře
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.8.2024 20:25
Pokles výnosů byl u nás způsobený silnějšími dešti a poléhavostí porostů. I tak se jedná o nízké jednotky procent oproti střednědobému průměru. Problémem nadále zůstávají výkupní ceny v porovnání s ostatními vstupy, některé narostly několikanásobně. Prostě zemědělci jsou nadále těmi posledními, kdo určuje ekonomiku výroby. Hodnoceno zpětně, akce Praha měla svůj význam. Snad se z toho Brusel a ministři poučili.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist