https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/amazonsky-prales-v-brazilii-zazil-nejpustosivejsi-kveten-v-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii

7.6.2021 11:38 | BRASÍLIA (ČTK)
Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti právě začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa.
Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti právě začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Amazonský prales v Brazílii zažil nejpustošivější květen v historii. Za uplynulý měsíc se zde vykácela plocha 1180 kilometrů čtverečních lesů, o 41 procent více než za loňský květen. Zrychlující se tempo kácení největšího deštného pralesa na světě snižuje věrohodnost slibů brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, že "eliminuje nelegální odlesňování v Brazílii do roku 2030", píše agentura AFP.
 

Nejnovější údaje o postupu kácení lesů zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) na základě analýzy satelitních snímků. Za letošní duben zmizelo 580 kilometrů čtverečních amazonského pralesa, za březen 368 kilometrů čtverečních. Údaje za květen jsou o to závažnější, že v oblasti právě začíná období sucha, které zpravidla provází zesílení aktivit spojených s mýcením lesa, píše AFP s odvoláním na neziskovou organizaci Klimatická observatoř, která bývá velmi kritická k vládní správě Amazonie.

Prezident Bolsonaro neziskové organizace na ochranu životního prostředí již dříve označil za "rakovinu" a opakovaně uvedl, že chce území Amazonie zpřístupnit těžařům a zemědělcům. Krajně pravicový Bolsonaro na dubnovém klimatickém summitu svému americkému protějšku Joeu Bidenovi přesto slíbil, že se pokusí o jisté ústupky. Prezidentovi oponenti to však považují za plané sliby.

Klimatická observatoř má podle AFP výhrady také k ministru životního prostředí Ricardu Sallesovi. Vytýká mu, že prakticky ukončil činnost brazilské agentury na ochranu životního prostředí Ibama. Ministr Salles a několik vysoce postavených úředníků navíc od konce května čelí podezření, že zneužívali své postavení k nelegálnímu vývozu dřeva z Amazonie do Spojených států a Evropy. Soudce nejvyššího soudu v této kauze také nařídil okamžité suspendování desítky úředníků Sallesova ministerstva a agentury Ibama, kteří jsou podezřelí též z korupce.

Odlesnění brazilského pralesa dosáhlo nejvyšších hodnot v polovině loňského roku. Od července pak tempo mizení pralesa začalo zpomalovat až do letošního března. V roce 2020 bylo vymýceno na 8500 kilometrů čtverečních, což je jedna z nejvyšších zaznamenaných hodnot. Rekordní byl rok 2019, kdy zmizelo přes 9000 kilometrů čtverečních pralesa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

7.6.2021 12:24
To je šílený, tan chlap je sebevrah a nechápu, kdo ho podporuje a volí!
Asi fakt niesme sami chuji.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.6.2021 12:46
K ničení amazonského pralesa dochází hlavně kvůli získávání nové zemědělské půdy a nerostným surovinám. Místní domorodci přicházejí o své domovy a jedinečné ekosystémy nenávratně mizí. EU by proto měla přestat dovážet z Brazílie obrovské objemy krmení pro svůj skot a prasata a omezit dovoz dřeva z této oblasti, protože tím odlesňování Amazonie přímo podporuje. I za cenu, že se mírně v EU omezí spotřeba masa např. zavedením jednoho vegetariánského dne v týdnu. Takhle mi kritika ničení amazonského deštného pralesa, byť oprávněná, připadá jako pokrytecké chování.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.6.2021 06:25 Reaguje na Majka Kletečková
Jste na omylu. EU, Holandsko a Německo bude vyplácet dotace na dovoz dřeva do kotelen. Bude to ekologické a bezemisní. Ano ekologismus je hnutí, které ničí přírodu za účelem zisku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.6.2021 13:54 Reaguje na Majka Kletečková
Ano, je to pokrytectvi. Zajimave je, ze se mlci o ostatnich statech J. Ameriky, ktere maji pralesy. Ze by tam byla ochrana pralesa na urovni? Pochybuji. Dovazi se z nich drevo, drevni stepka, maso, ovoce, nerosty, a pravdepodobne tam bude i uhli. Jestli se chce EU v zime ohrat, tak by meli pouzivat vlastni zdroje E. Je nefer, ze v Evrope se vi,jak maji vypadat ekologicke vyroby, ale kvuli drahym ekologickym opatrenim radsi nici prirodu ve svete a o ekologii jen mluvi.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.6.2021 22:50 Reaguje na Majka Kletečková
https://www.youtube.com/watch?v=ELKVhTbZIyg
Namluveno pro děti Aňou Geislerovou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.6.2021 13:01
Zajímavé, že vyholený pacman rozbouřil veřejné mínění, ale ničení přírodního bohatství nechává měšťáčka v klidu. Za takový vandalský přístup k planetě bych dával flastry jako za genocidu. Ta jen v konečném důsledku uleví přírodě od přemnoženého druhu. Jj, pokrytectví první třídy!
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

7.6.2021 14:09
Jen tak dál:-(
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

7.6.2021 14:23
Bolsonaro je úchylný hovado, jemu to dělá dobře. na druhou stranu my v Evropě jsme si svoje pralesy zničili již dávno, těžko teď dělat chytrý někde v Brazílii. Ať tak či tak člověk je tvor veskrze primitivní, takže planeta nám to v budoucnu vrátí i s úrokem
Odpovědět
va

vaber

7.6.2021 19:27
kdo kupuje dříví z pralesů a kolik je takové těžby ? to se nikde nepíše
jaké společnosti mají zájem těžit kdekoliv, vše zpeněžitelné ? to se nikde nepíše,
co má prezident Bolsonaro dělat, postavit na okraj pralesa vojáky s kulomety a každého kdo by vstoupil do pralesa zastřelit, to by to od ochránců schytal,
řídí se jen posvátným zákonem který platí všude, zisk a hrabání peněz, to dělá celý svět
lidí je jak brabenců mravenců a vlezou všude, nic jiného je nezastaví než kulomet,
mravenci dokáží sežrat vše ve svém okolí a lidé dokáží zmičit vše ve svém okolí a když je lidí moc ,je zničeno okolí velké jak celá planeta
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.6.2021 06:28 Reaguje na vaber
Holandsko už dřevo do kotelen vozí, a bude i Německo. Je to bezemisní, a jsou na to dotace.
Odpovědět
Sl

Slovan

8.6.2021 06:56 Reaguje na Michal Ukropec
Důvodem mizení brazilské Amazonie není kácení kvůli dřevu pro zlou EU, ale jeho vypalování. Jste schopen poznat rozdíl?
Odpovědět
Sl

Slovan

7.6.2021 22:08
Jak to napsat slušně, aby zde ten příspěvek zůstal...
Doufejme, že Bolsonaro za rok rupne. Věřím v to, protože ten psychouš je průser nejenom pro samotnou Brazílii, ale pro celý svět.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist