https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/american-zil-ve-velkomeste-pouze-z-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Američan žil ve velkoměstě pouze z přírody Video

24.11.2019 00:40 | ORLANDO (ČTK)
Američan Rob Greenfield je třiatřicetiletéý aktivista, který jezdí převážně stopem, tím omezuje uhlíkovou stopu. Už celý rok nevydal ani cent za potravu. Jedl jen to, co si sám vypěstoval na své zahrádce, co vylovil z vody nebo co sesbíral na okraji silnic.
Američan Rob Greenfield je třiatřicetiletéý aktivista, který jezdí převážně stopem, tím omezuje uhlíkovou stopu. Už celý rok nevydal ani cent za potravu. Jedl jen to, co si sám vypěstoval na své zahrádce, co vylovil z vody nebo co sesbíral na okraji silnic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rob Greenfield je Američan a jezdí převážně stopem. Je to jeden z jeho způsobů, jak omezit uhlíkovou stopu. Jeho další způsob je poněkud radikálnější: už celý rok nevydal ani cent za potravu. Jedl jen to, co si sám vypěstoval na své zahrádce, co vylovil z vody nebo co sesbíral na okraji silnic. Ale ano, mrtvá zvířata, která našel u dálnice, byla rovněž pro tohoto třiatřicetiletého aktivistu dobrou volbou, napsala agentzura AFP.
 

Svůj pokus ukončil nyní v listopadu. V podstatě žil jen z toho, co mohl najít v přírodě. Či spíše ve městě Orlando, metropoli parků a atrakcí, kde žije 2,5 milionu obyvatel. Greenfield si ho zvolil pro jeho tropické klima.

"Letos jsem vypěstoval nebo sklidil 100 procent toho, co jsem snědl: žádná restaurace, žádný supermarket, žádné pivo u baru. Příroda je mou zahradou, mým zdrojem potravy i lékárnou," říká Greenfield. "Chci lidi inspirovat," dodává Američan, který zdokumentoval celý svůj pokus na videích umístěných na serveru YouTube.

"Chci, aby změnili stravovací návyky, aby si pěstovali vlastní potravu, aby podporovali místní zemědělce a jedli způsobem, který je nejlepší pro naši planetu, naše společenství i pro nás samé," tvrdí.

Celý rok chodil naboso a bydlel v malém domku se zahradou, jehož majitel mu umožnil, aby tam svůj pokus dovedl do zdárného konce. Domek se zahradou se změnil v městskou farmu, kde roste papája, banány, sladké brambory, okurky a lilky. Rob si tam postavil kuchyň pod širým nebem, kde konzervoval med od svých čtyř včelstev.

Pokud jde o toaletu, používal místo toaletního papíru sametové listy jedné rostliny. "Je to mnohem jemnější než to, co koupíte v obchodě," ujišťuje.

Zatímco s námi hovoří, ochutnává jelení maso ochucené česnekem, pepřem, koriandrem a anýzem a vařené v kokosovém mléce. Paroháče našel na silnici ve Wisconsinu, kde trávil dovolenou. Svůj pokrm zakončuje listy moringy, které mají četné léčebné účinky.

Sůl získává z mořské vody. "Naplním hrnec nebo karafu, pak to dám na vařič, aby se vařila a odpařovala. Vznikne tak dobrá sůl," vysvětluje.

Pro jednoduchý život se rozhodl v roce 2011. Předtím žil spíše jako klasický Američan s cílem stát se ve třiceti milionářem. V roce 2014 rozpustil svůj marketingový podnik.

V roce 2016 se proslavil šokujícím projektem: kráčel přes New York a nesl si s sebou všechny odpadky, které vyprodukoval, aby Američany upozornil na množství odpadu, který vytvářejí. Stále chtěl burcovat lidi, aby žili tak, že nebudou škodit životnímu prostředí. Nevěděl, co počít, ale rozhodně si přál cestovat po světě.

Dnes žije jen z toho, co mu vynášejí jeho knihy nebo přednášky. Často se ovšem účastní různých akcí bez nároku na honorář.

Letos si vydělal 9760 dolarů (asi 226.000 Kč), loni 8000 dolarů (185.000 Kč), přičemž ve Spojených státech je práh chudoby stanoven příjmem 13.000 dolarů (300.000 Kč) ročně.

Greenfield říká, že většinu toho, co si vydělá, věnuje nevládním organizacím, protože si nepřeje, aby se díky své popularitě stal bohatým. "Vymyslel jsem systém, jak to udělat, abych nikdy neztratil své dobré záměry. Věřím ve skromný život a nemyslím si, že by bylo možné žít skromně s velkými penězi," říká.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.11.2019 13:16
každý ale nemůže chodit naboso, vyžírat popelnice a recyklovat mršiny od silnice...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

24.11.2019 13:17
každý ale nemůže chodit naboso, vyžírat popelnice a recyklovat mršiny od silnice...
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.11.2019 08:59
Takto může žít pouze jedinec ve společnosti, která masově produkuje odpady, i ty mršiny u silnice. Bez této společnosti by bídně zahynul hlady.
Odpovědět
ig

25.11.2019 10:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Nicméně předvádí ekologii v pravém slova smyslu. Našel si vlastní niku, kromě mrchožravých kondorů mu tam nikdo nekonkuruje, on zase nikomu dalšímu nepřekáží v jeho teritoriu, prostě ideál :-)
Odpovědět
VN

Vilém N

25.11.2019 11:09
A pak si našel ženu. A po narození prvního dítěte zjistitl, že to fakt takhle nejde dál.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist