https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americka-vlada-povolila-obri-projekt-solarni-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americká vláda povolila obří projekt solární elektrárny Video

14.5.2020 00:22 | NEW YORK (ČTK)
Projekt dostal zelenou navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy. / Ilustrační foto
Projekt dostal zelenou navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy. / Ilustrační foto
Vláda prezidenta Donalda Trumpa dala závěrečné povolení největšímu projektu solární elektrárny ve Spojených státech, která se má stát jednou z největších na světě. Projekt dostal zelenou navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy, napsala agentura AP.
 

Projekt Gemini za jednu miliardu USD (25,5 miliardy Kč) bude zahrnovat také bateriové úložiště a má se nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Jeho produkce má činit 690 megawattů elektřiny, což je dostatek pro uspokojení potřeb 260.000 domácností, a ročně vykompenzuje emise asi 83.000 automobilů. Vytvoří také přímo a nepřímo kolem 2000 pracovních míst a do ekonomiky přinese odhadem 712,5 milionu dolarů, a to v době, kdy se země snaží dostat z útlumu způsobeného koronavirem, uvedl ministr vnitra David Bernhardt.

První fáze projektu pokrývá zhruba 28 kilometrů čtverečních federální půdy s kapacitou produkce 440 MW a má být dokončena v příštím roce. V druhé fázi bude přidána kapacita 250 MW. Dokončení je naplánováno v roce 2022.

Projekt je společným podnikem australské Quinbrook Infrastructure Partners a kalifornské Arevia Power. Ve spojení s úložištěm pro energii bude jedním z prvních v Nevadě, které bude zahrnovat i baterie schopné dodávat elektřinu i po západu slunce.

Ekologické skupiny se ale roky snažily přesvědčit úřady, aby projekt vznikl na jiném místě. "Věříme, že solární energetické projekty mohou být neuvěřitelně dobrá věc, když ho ale umístíte na špatné místo, může to být pro životní prostředí to nejhorší," řekl Kevin Emmerich, ředitel neziskové organizace zaměřené na ochranu pouští v Nevadě s názvem Basin and Range Watch. Kormě ohrožené pouštní želvy Gopherus agassizii je tato lokalita domovem dvou druhů vzácných kozinců, lišky šedohnědé, sýčka králičího a řady rostlin.

Bernhardt uznal, že projekt bude mít nepříznivý dopad na životní prostředí a želvy. Dodal ale, že výhody spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů a kapacitou pro skladování elektřiny převažují nad dopadem na pouštní želvy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 09:09
Tohle je velmi zajímavá informace, zvláště když ji srovnám s plánovaným blokem v Dukovanech:
Celoroční výkon tohoto soláru v našich podmínkách (děleno osmi proti stabilím zdroji) by vyšel na investici asi 400 mld. což ten náš JE blok vyjde taky, strukturu výkonu díky bateriím má ještě lepší (nemusí se doplňovat přečerpávačkou), ale hlavní je skutečnost, že to má být hotové v roce 2022. Ten náš mastodont by měl fungovat snad v roce 2037, za ideálních podmínek.
Pro nás je tahle cesta ale schůdná pouze ve stovkách malých elektrárnách, 24 km2 střech i vhodných zpevněných ploch rozhodně máme, na rozdíl od pouště.
Pokud budeme ale dost dlouho mudrovat ( zatím neděláme nic jiného), tak se tu nějaká poušť časem asi taky objeví (kolem Znojma).
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

22.5.2020 13:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Obávám se, že nám ve svém důsledku nezbude než ten Temelín dostavět. Kde chcete nastavět ty stovky malých vodních elektráren. Když vláda přišla s nápadem, že by kvůli suchu postavila pár přehrad, které by jistě mohli vyrábět elektřinu, tak jaký tu byl řev. Soláry na střechách je jistě dobrý nápad. Jako doplněk na léto např, když jedou naplno klimatizace dobrý, ale jako stabilní zdroj nepoužitelný. Tady nejsme někde kde po celý rok stabilně svítí slunce. Bohužel zatím nic lepšího než jádro co se týče výroby elektřiny v našich podmínkách nebylo vymyšleno.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 12:30
Tady je krásně vidět, jak velké FVE farmy může chtít jen totální bezpáteřní hovado jako je Trump..... obnovitelné zdroje první haní a říká, že není potřeba bojovat s vypouštěním CO2 a pak se rozhodně je postavit (a tím se stát pokrytcem) a to tím nejmíň správným způsobem a s co největším dopadem na ŽP.... prostě dobytek....

Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

22.5.2020 13:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárek, jak prosím chcete řešit výrobu EE. Předem děkuji za Váš názor.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.5.2020 12:34
Mohu se pánů Hanzla a Kašpárka zeptat, je tento projekt tedy ok, nebo je to zlo?

A fakt se ptám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 14:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Z mého pohledu jednoznačně dobro, želvy písečné tam můžou žít taky, nebo se odstěhovat (to území bude po dokončení stejně mrtvé, jak doposud) a hlavně není nutno spálit giga mega uhlí nebo ropy. A to je přece to nejdůležitější.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.5.2020 13:50
Řekl bych, že pokud to nezabetonují, ale bude to mít parametry běžné elektrárny, tak želvy si na to zvyknou, navíc mohou využívat stín. U nás v těchto prostorách je pestřejší život, než ve schemizované okolní poušti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist