https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americky-nejvyssi-soud-zamitl-odvolani-firmy-bayer-v-kauze-herbicidu-roundup
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americký nejvyšší soud zamítl odvolání firmy Bayer v kauze herbicidu Roundup

22.6.2022 01:49 | WASHINGTON (ČTK)
Americký nejvyšší soud zamítl odvolání německé firmy Bayer v procesu týkajícího se škodlivosti herbicidu Roundup na lidské zdraví. Zůstává tak v platnosti odškodné 25 milionů dolarů (585 milionů korun) pro Kaliforňana Edwina Hardemana, který firmu zažaloval za to, že mu herbicid způsobil rakovinu. Podle agentury Bloomberg tak soud odmítl firmu ochránit před dalšími procesy. Akcie Bayeru se na frankfurtské burze po oznámení amerického soudu propadly o 4,07 procenta na 60,79 eur (1499 korun).
 

Firma čelí 30 000 podobných stížností a její vedení oznámilo, že na případné další soudní spory vyčlenilo loni 4,5 miliardy dolarů.

Hardeman uspěl u soudu s tvrzením, že nebyl varován před škodlivostí přípravku, používal Roundup mnoho let a že mu tento prostředek na hubení plevelů způsobil Hodkinův syndrom, což je nádorové onemocnění lymfatické tkáně. Zástupci firmy u soud tvrdili, že používání Roundupu schválily federální úřady, takže v soudním stíhání není možné pokračovat.

Administrativa amerického prezidenta Joa Bidena v květnu vyzvala nejvyšší soud, aby odvolání firmy zamítl. Soud se bude muset zabývat dalším řízením v kauze, v níž Bayer zažalovali manželé, kteří herbicid používali více než 30 let a oba onemocněli rakovinou. Požadují 87 milionů dolarů.

Německá firma převzala problémy s herbicidem Roundup v roce 2018, když koupila výrobce tohoto přípravku firmu Monsanto. Prodej byl uzavřen jen několik týdnů před zahájením prvního soudního řízení. Bayer od té doby první tři kauzy prohrál a další čtyři vyhrál.

V USA se vede kolem Roundupu několik soudních řízení. V pátek jeden odvolací soud zamítl stanovisko Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z roku 2020, podle nějž nepředstavuje glyfosát, který je v Roundupu obsažen, vážné zdravotní riziko a "pravděpodobně" u lidí nezpůsobuje rakovinu. Další soud nařídil názor EPA přezkoumat.

Firma Bayer se domnívá, že to, že soudy budou přijímat další stížnosti tohoto druhu, poškodí snahy o inovace v zemědělství, zdravotnictví a dalších odvětvích.

Evropská unie prosazuje plán, podle nějž má do roku 2030 spotřeba pesticidů klesnout o polovinu. ČR podle ministerstva zemědělství používá tyto látky méně než je unijní průměr a v ČR se také snižuje používání glyfosátu prodávaného pod komerčním názvem Roundup. V rámci unie se nejrychleji pesticidů zbavuje Portugalsko a pak také Irsko. Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky v minulosti dospěly k závěru, že glyfosát je neškodný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Joska Malý

22.6.2022 22:56
Tato kauza je kolosálním selháním zdravého rozumu. Léta používaný, bezpečný, relativně rychle degradující herbicid, jehož mechanimus účinku spočívá v inhibici metabolické dráhy, kterou živočichové nemají anšto nefotositetizují je křivě obviňován z něčeho, co asi pravděpodobně nedělá. Pravděpodobně karcinogení je kde co, co normálně děláme, či užíváme včetně práce na směny a nikdo jí kupidivu nezakazuje. Kdo se alespoň trochu vyzná v biomedicínském výzkumu musí nutně dojít k závěru, že ty obvinění jsou nepodložená a při znalosti pozadí kauzy ví, že za ní stojí rudozelený fanatik a snahy o zákaz glyfosátu nejsou ani tak o něm, jako o tažení proti GMO, protože zrovna v americe je velká část GMO plodin tzv. Roundup ready.
Nic proti tomu, že by se mělo revidovat jeho nadužívání např. v případu urychlení sklizně. Obecně revidovat některé praktiky tzv. "průmyslového zemědělství", ale zase pokud potřebuji potřít plevel v chodníku, proč ne. Lepší toto, něž něco nového o čem se toho moc neví a mohli bychom se ještě divit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist