https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americky-wyoming-rozjel-loterii-o-povolenky-na-odstrel-medvedu-grizzly-a-vyhrat-je-chteji-i-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americký Wyoming rozjel loterii o povolenky na odstřel medvědů grizzly. A vyhrát ji chtějí i ochránci přírody

27.8.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Státy Wyoming, Idaho a Montana hodlají letos využít svého nově nabytého práva, a začít odstřelem regulovat donedávna přísně chráněnou populaci medvědů grizzly. / Ilustrační foto
Státy Wyoming, Idaho a Montana hodlají letos využít svého nově nabytého práva, a začít odstřelem regulovat donedávna přísně chráněnou populaci medvědů grizzly. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státy Wyoming, Idaho a Montana hodlají letos využít svého nově nabytého práva a začít odstřelem regulovat donedávna přísně chráněnou populaci medvědů grizzly. To pochopitelně vzbuzuje nemalé rozhořčení, nejen u ochránců přírody. Ve státě Wyoming navíc regulaci pojali velkolepě, jako velkou trofejní loterii. Tu se teď snaží ochránci medvědů chytře narušit. Píše o tom WashingtonPost.
 

Kolem roku 1800 žilo na území „dolní osmačtyřicítky“ Spojených států amerických, tedy od Aljašky na jih, něco kolem 50 000 medvědů grizzly. Dnes bychom jich napočítali kolem sedmnácti stovek, přičemž hned 700 se jich vyskytuje na území národního parku Yellowstone. Což je dobře. Když v roce 1975 začali požívat výhod federální ochrany, bylo jich tu jen 136. Jenže právě tohle navýšení početnosti teď vedlo představitele U. S. Fish and Wildlife Service k rozhodnutí, že už si celonárodní ochranu medvědi nezaslouží. A proto správu jejich populací přenechala na jednotlivých státech.

Medvědů už je dost

Nebyl to asi úplně šťastný nápad. V Montaně, Idahu a Wyomingu (kam národní park územně spadá) se teď totiž mohou rozhodnout, jak s medvědy naloží. A trochu překvapí, že je po 44 letech cílené ochrany chtějí regulovat. Ne tedy přímo na území národního parku Yellowstone nebo sousedního Grand Teton Park, ale aspoň tak, aby ze zdrojové oblasti neexpandovali do lidmi osídleného území v okolí. Wyomingský guvernér Matt Mead to shrnuje slovy: „Otázka nestojí, zda medvědy střílet či nikoliv, ale spíše jestli se jejich populace stala už dostatečně stabilní a udržitelnou. A tou nyní bezpochyby je.“

Podle zoologů a dalších odborníků jsou navržené kvóty odstřelu strukturovány tak, aby skutečně neohrozily jádrové populace na území národních parků, ale jen „pročistily“ sousedící oblasti. U veřejnosti to vzbuzuje určité kontroverze, protože na záchranu medvědů tu z veřejných daní po čtyři desetiletí přispívali všichni, ale plody úspěchu teď mají puškami sklízet jednotlivci. Ochránce přírody ale dráždí ještě jedna skutečnost. Způsob, jakým státní orgány ve Wyomingu pojaly celou regulační kampaň.

Billboard poblíž hranice Colorado-Wyoming žádá řidiče, aby se postavili proti lovu medvědů grizzly ve Wyomingu, který je plánován na 1. září 2018.
Billboard poblíž hranice Colorado-Wyoming žádá řidiče, aby se postavili proti lovu medvědů grizzly ve Wyomingu, který je plánován na 1. září 2018.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Trevor Hughes, USA TODAY / / eu.usatoday.com

Ulov si svého chlupáče!

A to jako senzační událost, při které nechybí reklama v televizi, billboardy a hlavně velké losování povolenek. Z přihlášených lovců bude touto formou vybráno pár „šťastlivců“, kteří si budou moci na šelmy vystřelit a případné trofeje si pak budou moci ponechat. Na 22 medvědů, deset samců a dvanáct dalších jedinců vyskytujících se v okrajových oblastech, se tu přitom chystá něco kolem 7000 lovců. Vyhrát v povolenkové loterii samozřejmě chtějí všichni a stát prý zachvátila „medvědí horečka“. „Je to nehumánní, barbarské a zbytečné,“ tvrdí „tvář“ protikampaně ochránců přírody Jane Goodallová.

Se zbytečností odstřelu souhlasí i někteří zoologové. Tvrdí, že zdejší populace medvědů grizzly je ve své podstatě regulována už dávno. Loni bylo ve Wyomingu zastřeleno 14 medvědů, kteří páchali škody na hospodářských zvířatech, devět dalších bylo zastřeleno lovci „v sebeobraně“ a minimálně jednoho minulý rok srazilo auto.

Nápad státu Wyoming s povolenkovou loterií na licence k odstřelu medvědů grizzly možná nakonec nevyjde podle plánu. Protože bylo podávání přihlášek veřejné, začali si kromě lovců žádanky podávat i milovníci medvědů. Například fotograf divočiny Tom Mangelson. Pod hesly „Sundej svého medvěda – fotoaparátem“ nebo „Nestřílej je, foť je“ rozjel vlastní kampaň, jejímž cílem je narušit losování výhrou nelovců. Ti by si z terénu přinesli jen trofeje v podobě snímků, a ne medvědích kožešin.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist