Analýza: Český trh s nemovitostmi není připraven přijmout ESG standardy
ESG certifikace ukazují, jak budova nebo kancelář ovlivňuje své okolí a jaký vliv má na zdraví a pohodu lidí, kteří v ní žijí či pracují. Jednotlivé certifikace se liší podle toho, na jakou oblast se zaměřují, zda na environmentální, sociální anebo správní, a zda jsou použitelné pro budovy nové nebo stávající.
"Český realitní trh zatím není plně na nové potřeby firem připraven a kvůli zdlouhavým procesům schvalování nové výstavby ani nelze očekávat rychlou nápravu. Nadnárodní společnosti přitom již nyní aktivně poptávají administrativní prostory, které by byly v souladu s moderními požadavky na použité materiály, využití obnovitelné energie, uhlíkovou stopu, nakládání s odpady, zdravé pracovní prostředí či hospodárné nakládání s vodou,“ řekla Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers. Zároveň dodala, že podobné požadavky na stavbu kanceláří budou mít i další firmy.
Nová pravidla o podávání nefinančních přehledových zpráv o dodržování standardů ESG schválené Evropskou komisí začnou platit už příští rok. Povinnost oznamovat budou mít podniky na burze a ty, co mají roční obrat jednu miliardu korun, vlastní aktiva vyšší než 500 milionů korun a více než 250 zaměstnanců.
V České republice se první uhlíkově neutrální kanceláře postaví v roce 2027 nebo 2028. Maximální standardy ESG momentálně splňují projekty PORT7 v Praze-Holešovicích od firmy Skanska a Hagibor od Crestylu na pomezí pražských Vinohrad a Strašnic.
Skupina Colliers poskytuje poradenské služby ohledně realit a investic. Působí v 62 zemích a zaměstnává na 17 000 lidí. Colliers je spolu s dalšími realitními poradenskými společnostmi CBRE, Cushman & Wakefield a JLL i členem Industrial Research Fora (IRF).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Petr Pekařík
14.6.2023 20:21Tady už svět není v pořádku