https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/anketa-ekolistu-uloziste-jaderneho-odpadu-mist-je-dost-chybi-vule-ho-prosadit-rika-kdu-csl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anketa Ekolistu: Úložiště jaderného odpadu? Míst je dost, chybí vůle ho prosadit, říká KDU-ČSL

17.10.2017 01:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
KDU-ČSL chce úložiště prostě vybrat. "Míst je dost. Jenom chybí vůle to prosadit."
KDU-ČSL chce úložiště prostě vybrat. "Míst je dost. Jenom chybí vůle to prosadit."
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Redakce Ekolistu oslovila všechny politické strany a hnutí, která kandidují do Poslanecké sněmovny, s krátkou anketou. Zde si můžete přečíst odpovědi strany KDU-ČSL. Její volební program je zde.
 
Anketa Ekolistu – volby do Poslanecké sněmovny 2017 1. Letos byla schválena úprava stavebního zákona, která podle odborníků a neziskových organizací povede k vyloučení veřejnosti z povolovacích řízení. Jste s touto novou úpravou spokojeni, nebo se pokusíte vrátit původní stav?

Jsme spokojeni. Veřejnost není vyloučena!

2. Jak se zdá, proces hledání trvalého úložiště jaderného odpadu nepostupuje nijak hladce. Máte představu, jak by se měla tato situace vyřešit?

Prostě to úložiště vybrat. Míst je dost. Jenom chybí vůle to prosadit.

3. Velkým tématem posledních let je zemědělská půda, její úbytek kvůli erozím či úbytek její kvality kvůli nešetrnému hospodaření. Budete se tématu ochrany zemědělské půdy věnovat? Co konkrétně chcete prosadit?

Je to náš nejdůležitější bod v programu zemědělství. Těch námětů je hodně. Patří tam i správné hospodaření s vodou.

Redakce Ekolistu bude před volbami postupně zveřejňovat, co která politická strana slibuje v oblasti životního prostředí. Současně bude zveřejňovat odpovědi politických stran na anketu Ekolistu.

Všechny texty, které se týkají voleb do poslanecké sněmovny, najdete ve speciálu Volby do Poslanecké sněmovny 2017

4. V souvislosti se snahou zadržet vodu v krajině se hovoří i o možnosti vystavět nové přehrady. Je to podle vás vhodné řešení? Kde by podle vás mohli nové přehrady vzniknout?

Těch míst je vytipováno hodně a jsou i v územních plánech. Samozřejmě je to jedna z cest, jak zadržet vodu v krajině a hlavně je to hospodaření s pitnou vodou, které bude nedostatek.

5. Pokud se v budoucím volebním období bude rozhodovat o dostavbě českých jaderných elektráren, podpoříte ji?

V našem programu bylo vždy využití jaderné energie. Ale nejprve musí být schválená energetická koncepce. Zatím chybí dlouhodobý dokument.

6. Co je podle vás největší ekologický problém Česka? A jak chcete přispět k jeho řešení?

Hospodaření s vodou a její nedostatek. Dále hospodaření s odpady a jejich využití. A samozřejmě čistota ovzduší, ale to je problém celé Země. Těch cest je hodně a některé se již realizují.

7. Kdo by podle Vás měl být příštím ministrem životního prostředí a proč?

Odborník a ne ekologický aktivista. Je zapotřebí, aby to byl člověk, který chápe ekologii jako nauku o životním prostředí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TN

Týna N

31.10.2017 21:46
Zdá se mi, že celá situace kolem úložiště je vnímána až příliš emotivně. Mnozí lidé nemají o dané problematice dostatek informací a nemají tedy představu o tom, jak přísné požadavky na bezpečnost v tomto sektoru jsou. Lokalita, která by byla vybrána jako nejvhodnější, by navíc dostávala nemalé kompenzace. Stát počítá s tím, že se podíl jádra v energetickém mixu ČR bude zvyšovat. Musíme se tedy postavit čelem i k problematice kolem úložiště. Doufám, že obdobné problémy nebudou kolem dostavby našich jaderných elektráren, která je už nyní zpožděná. Vzhledem k této skutečnosti, našim dosavadním zkušenostem a situaci na trhu bych zůstala u osvědčené reaktorové technologie VVER.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist