https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/anketu-o-alej-roku-vyhralo-stromoradi-na-blanensku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anketu o alej roku vyhrálo stromořadí na Blanensku

11.1.2021 14:22 | VELKÉ OPATOVICE (ČTK)
Vítězná alej je jednou z posledních velkých alejí v regionu. Je dlouhá 600 metrů a vysazena byla zřejmě v roce 1920 při celonárodní výsadbě Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž ale 50 má jít k zemi kvůli rozšiřování silnice.
Vítězná alej je jednou z posledních velkých alejí v regionu. Je dlouhá 600 metrů a vysazena byla zřejmě v roce 1920 při celonárodní výsadbě Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž ale 50 má jít k zemi kvůli rozšiřování silnice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hana Rozbořilová / Alejroku.cz
Jubilejní desátý ročník ankety o nejkrásnější alej roku vyhrálo stromořadí stoletých lip u Velkých Opatovic na Blanensku. Soutěžilo 132 alejí, uvedl mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Jiří Kaňa. V předchozím ročníku se klání zúčastnilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
 

"V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7000 lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí," uvedla Karolina Kostićová z Arniky.

Vítězná alej roste mezi místní částí Velkých Opatovic Svárov a místní částí Letovic Chlum. Je jednou z posledních velkých alejí v regionu Boskovicka na Blanensku. Je dlouhá 600 metrů a vysazena byla zřejmě v roce 1920 při celonárodní výsadbě Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž ale 50 má jít k zemi kvůli rozšiřování silnice. Dostala 585 hlasů.

Na druhém místě skončila lipová alej s křížovou cestou, která vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí na Táborsku, získala 397 hlasů. Třetí skončila lipová alej rostoucí v těsné blízkosti biokoridoru Hloučela v Prostějově, která získala zhruba o 100 hlasů méně.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Podle organizátorů nezáleží na tom, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství totiž může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Loni lidé nominovali 96 alejí ze všech krajů. Do soutěže se zapojilo více než 7500 hlasujících. Vítěznou alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a měří téměř čtyři kilometry. Je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysazena byla začátkem 20. století kvůli zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je významným přírodním prvkem a historickou památkou, proto ji městský úřad v roce 2003 vyhlásil památnou alejí. Město dodnes stromy do aleje doplňuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist