https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ap-automobilove-vyfuky-pomahaji-lepsimu-rustu-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

AP: Automobilové výfuky pomáhají lepšímu růstu stromů

10.7.2003 13:34 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Vědci zabývající se dopadem městského znečištění na růst rostlin učinili překvapující objev. Stromy, které rostou blízko ulic s vysokou dopravní zátěží jsou dvakrát vzrostlejší než jejich venkovští kolegové. Zjištění ovšem koliduje se všemi představami o městech jako oblastech nepřátelských vůči rostlinám.
 

Vědecký výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v červencovém vydání časopisu Nature, provedly společně týmy z univerzity Cornell a z Institutu studií ekosystému v Millbrook, N.Y.. Američtí vědci menší vzrůst stromů přisuzují trvalému vlivu ozónu, který je vyšší ve venkovských oblastech ve srovnání s městskou zástavbou. Studie se týkala zkoumání topolu amerického v obou prostředích. "Na venkově jsou stromy velké asi tak jako já, ale ve městě jsou vysoko nad mou hlavou a to je skutečně dramatické", řekl vedoucí vědeckého výzkumu Jillian Gregg.

Přízemní ozón, který v souvislosti se smogem u lidí způsobuje respirační obtíže, může také zpomalit růst některých rostlin. Podle Gregga sice okamžité hodnoty budou nejvyšší v centru města, ale dlouhodobá kumulace ozónu v zemědělských oblastech může být až o polovinu větší. Ozón, který se objevuje na venkově, vzniká ve městech z "předchůdců ozónu", smogových emisí průmyslu a automobilismu, které fotochemicky reagují se slunečním zářením. Ve městech s vysokou koncentrací jednoho z těchto spouštěcích prvků, oxidu dusnatého, může nastat jev, který Gregg nazývá "samočisticí reakce", který vytlačí přízemní ozón z městského vzduchu a udrží jeho hladinu na mírné úrovni. Ale když se dostane na venkov, kde je koncentrace oxidu dusnatého nízká, zůstává ozón v atmosféře daleko delší dobu. Kvůli tomu se vyšší koncentrace dají najít velmi daleko od přeplněných silnic a továrních komínů.

Vědci použili geneticky identické topoly americké, získané z odštěpků jediné rostliny, které pěstovali na sedmi různých místech, čtyři v městském okresu New Yorku a tři ve venkovských oblastech na Long Islandu či v severní části státu New York. Aby se zamezilo rozdílům v růstu kvůli rozdílné půdě, byla půda vykopána a v městské hlíně rostly stromy ve venkovských oblastech a naopak. Stromy byly pěstovány v zakopaných nádobách a dostávaly stejný přísun vody. Tři roky růstu ukázaly, že silnější kmeny vyrostly v New York City než na venkově. Později byl proveden kontrolní experiment, při kterém byl strom vystavený silné koncentraci ozónu umístěn v normálních podmínkách - po té vyrostl o polovinu své dosavadní výšky.

Podle textu Associated Press 09. 07. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist