Arena. Krátký film složený ze satelitních snímků silnic, budov a dalších lidských zásahů v krajině Video
McGloughlin pro svou práci použil satelitní snímky dostupné z Google Maps. Vyhledal opakující se náměty, podobné kompozice a spojil je do minuty a půl dlouhé filmu.
„Zaměřil jsem se na přímky, symetrii a sítě a to, jak se v krajině proměňují tvary lidských výtvoru, které přeměňují přírodu,“ říká autor.
Ukazuje tzv. sídelní kaši (co je sídelní kaše se dočtete například zde), liniové stavby a další zábory volné krajiny. Film Páraice McGloughlina je především strhující podívanou, estetický zážitek.
Satelitní snímky však mohou poskytnout i podívanou, která má spíš poukázat na rozrůstání měst a která nutí k zamyšlení nad důsledky našeho vlivu na krajinu. Díky snímkům ze satelitu Landsat je možné se podívat, jak se během několika let rozšířilo Las Vegas nebo Santiago de Chile.
Jak v praxi takové rozrůstání vypadá, je patrné právě na snímcích satelitů Landsat na příkladu města Las Vegas, které během několika desítek let expanduje do přilehlé pouště.
Na snímcích jsou pozměněny barvy. Velké červené plochy nejsou střechy, ale parky a golfová hřiště.
Na jiném satelitním snímku lze sledovat, jak stará vinice během deseti let ustoupí rozrůstajícímu se městu Santiago de Chile.
reklama