https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-v-hrackach-z-elektroodpadu-jsou-jedovate-bromovane-dioxiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: V hračkách z elektroodpadu jsou jedovaté bromované dioxiny

13.12.2018 00:30 | PRAHA (ČTK)
Nejvíce bromovaných dioxinů obsahoval přívěšek na klíče zakoupený v Německu.
Nejvíce bromovaných dioxinů obsahoval přívěšek na klíče zakoupený v Německu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Arniky a Markéta Šedivá
V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektroodpadu jsou kromě rizikových zpomalovačů hoření i jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového výzkumu, na kterém se podílela česká ekologická organizace Arnika, jež výsledky představila na včerejší tiskové konferenci. Velké množství nebezpečných látek v sobě měla také kostka s motivem krtečka zakoupená v ČR.
 

Bromované dioxiny se do zboží nepřidávají záměrně, avšak vznikají jako vedlejší nezamýšlený produkt při výrobě toxických bromovaných zpomalovačů hoření, jež jsou obsaženy v elektroodpadu. Špatně nastavenou recyklací se pak podle ekologů látky dostávají do zboží. Bromované dioxiny navíc na rozdíl od zpomalovačů nepodléhají regulaci, v Německu platí omezení jen pro část z nich. Oproti tomu chlorované dixoiny jsou celosvětově regulovány Stockholmskou úmluvou.

Kostka s krtečkem z ČR.
Kostka s krtečkem z ČR.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Arniky a Markéta Šedivá

Zástupci nevládních organizací z Afriky, Asie, Evropy a Jižní Ameriky nechali v německé laboratoři MAS otestovat osm hraček a sponu do vlasů. "Analýzy na bromované dioxiny nejsou úplně nejlevnější a v České republice ani není laboratoř, která by byla schopna je provést. Jde o poměrně specializovanou chemickou analýzu," řekl Jindřich Petrlík, spoluautor studie a vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika. "Během samotného měření se i v laboratořích zděsili a divili se, jak takové koncentrace dioxinů v hračkách mnohou být," doplnil.

Nejvíce bromovaných dioxinů obsahoval přívěšek na klíče zakoupený v Německu, následovala kostka s krtečkem z Česka, pistolka z Francie a kytara z Portugalska. "V hračkách byly místy koncentrace vyšší než třeba v popílku ze spaloven odpadů," poznamenal Petrlík. Nejméně bromovaných dioxinů bylo nalezeno v Rubikově kostce zakoupené v Nigérii a sponě do vlasů z ČR.

Pistolka z Francie.
Pistolka z Francie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | archiv Arniky a Markéta Šedivá

"Dioxiny poškozují fungování štítné žlázy, mohou způsobovat neplodnost. Hlavně mají negativní dopad na vývoj nervové soustavy u dětí: podílejí se na poruchách pozornosti nebo hyperaktivitě. Hračky, které by měly rozvíjet lidskou inteligenci, ji svým způsobem mohou nakonec narušovat," vysvětlil Petrlík.

Podle Karolíny Brabcové z Arniky se nebezpečným hračkám spotřebitel může vyhnout, když nebude kupovat hračky z černého plastu. "Elektroodpad poměrně úspěšně sbíráme zejména v Evropě, kde se ale nezpracovává," uvedla. Podle Arniky Evropa odešle 15 až 50 procent elektroodpadu s nebezpečnými koncentracemi bromovaných zpomalovačů hoření do Asie a Afriky, kde je odpad recyklován a dostane se do nových výrobků.

"Recyklace je pozitivní proces, kterým se šetří přírodní zdroje. Nicméně je potřeba to dělat správně a plast recyklovat jen v případě, že surovina není znečištěna toxickými látkami. Tomu lze napomoci přijetím zákonů, které recyklaci toxických látek zamezí," dodala Brabcová.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

13.12.2018 12:35
Holt to s tou recyklací není tak slavné, jak se říkalo. Zajímalo by mě, kdo a jak bude třídit kabely na hořlavé a "nehořlavé" a podle toho volit způsob recyklace. Podle mě prakticky neproveditelné, i když dnes už je většina kabelů značená a dá se to poznat. Možná by bylo řešení revidovat normy a požadovat kabely se zpomalovači hoření jen tam, kde je to skutečně nezbytně nutné a ne všude kam je úředník od stolu předepsal, aby byl z obliga.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist