https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asi-15-procent-svetove-zemedelske-pudy-obsahuje-tezke-kovy-tvrdi-vedci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci

22.4.2025 00:41 (ČTK)
Znečištění se týká zejména zemí se středními a nízkými příjmy.
Znečištění se týká zejména zemí se středními a nízkými příjmy.
Asi jedna šestina světové zemědělské půdy obsahuje podle vědců těžké kovy. Tyto jedovaté látky se pak dostávají i do vody a potravin, což může ohrozit lidské zdraví. V půdě se vyskytují přirozeně, ale jejich přítomnost ovlivňuje i lidská aktivita, píše britský server The Guardian.
 
Přibližně 14 až 17 procent světové zemědělské půdy, což odpovídá asi 242 milionům hektarů, je kontaminováno minimálně jedním těžkým kovem. A to v míře, která překračuje limity pro zemědělství a lidské zdraví. Vědci došli k tomuto závěru po analýze dat z více než 1000 regionálních studií po celém světě. Mezi těžké kovy patří arzén, kadmium, kobalt, chrom, měď, nikl a olovo.

"Výsledky ukázaly znepokojivý rozsah znečištění půdy těžkými kovy, které se dostávají do vody a jídla. To ovlivňuje naše zdraví a životní prostředí," řekla Liz Rylottová z katedry biologie na Yorské univerzitě, která se ale sama na výzkumu nepodílela. Těžké kovy podle ní způsobují vážné zdravotní problémy, jako jsou kožní léze, snížení funkce nervů a orgánů, případně i rakovina. Problémem také je, že kovy zůstávají v půdě několik desítek let.

"Naše narůstající potřeba kovů, ze kterých se vyrábějí klíčové technologie pro budování zelené infrastruktury nebo pro zvládání změn klimatu, toto znečištění zhorší," uvedla Rylottová. Těžké kovy se totiž používají při výrobě větrných turbín, baterií do elektrických aut nebo fotovoltaických panelů.

"Znečištění se týká zejména zemí se středními a nízkými příjmy. Ovlivňuje to místní komunity a zhoršuje to jejich chudobu. Dopad takto kontaminovaných plodin na světový potravinový řetězec není jasný," dodala Rylottová.

Na zhruba 15 procentech takto znečištěné půdy žije 900 milionů až 1,4 miliardy lidí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.4.2025 08:42
No dobře, a co jako má být? Na to, že na planetě Zemi jsou zastoupeny všechny chemické prvky Mendělejevovy tabulky, že jsou proto obsaženy i v zemské kůře, netřeba být vědcem. To se učí žáci základních škol.
A jestli je někde půda obohacena těžkými kovy lidskou činností, je třeba zjistit a odstranit příčinu, navrhnout řešení a realizovat nápravné opatření, nikoliv „vědecky“ omílat všeobecně známé plky o škodlivosti.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist