Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci
"Výsledky ukázaly znepokojivý rozsah znečištění půdy těžkými kovy, které se dostávají do vody a jídla. To ovlivňuje naše zdraví a životní prostředí," řekla Liz Rylottová z katedry biologie na Yorské univerzitě, která se ale sama na výzkumu nepodílela. Těžké kovy podle ní způsobují vážné zdravotní problémy, jako jsou kožní léze, snížení funkce nervů a orgánů, případně i rakovina. Problémem také je, že kovy zůstávají v půdě několik desítek let.
"Naše narůstající potřeba kovů, ze kterých se vyrábějí klíčové technologie pro budování zelené infrastruktury nebo pro zvládání změn klimatu, toto znečištění zhorší," uvedla Rylottová. Těžké kovy se totiž používají při výrobě větrných turbín, baterií do elektrických aut nebo fotovoltaických panelů.
"Znečištění se týká zejména zemí se středními a nízkými příjmy. Ovlivňuje to místní komunity a zhoršuje to jejich chudobu. Dopad takto kontaminovaných plodin na světový potravinový řetězec není jasný," dodala Rylottová.
Na zhruba 15 procentech takto znečištěné půdy žije 900 milionů až 1,4 miliardy lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Tonda Selektoda
22.4.2025 08:42A jestli je někde půda obohacena těžkými kovy lidskou činností, je třeba zjistit a odstranit příčinu, navrhnout řešení a realizovat nápravné opatření, nikoliv „vědecky“ omílat všeobecně známé plky o škodlivosti.