https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociace-lesni-skolky-maji-dal-potize-se-stravovanim-novela-nepomohla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní školky mají dál potíže se stravováním, novela podle asociace nepomohla

24.9.2021 01:13 | PRAHA (ČTK)
Stravování v lesních školkách se tak dál jako před novelou zajišťuje zejména svačinami od rodičů z domova.
Stravování v lesních školkách se tak dál jako před novelou zajišťuje zejména svačinami od rodičů z domova.
Foto | Marcus Wallis / Unsplash
Lesní mateřské školy mají i po úpravě vyhlášky ke stravování problémy se zajištěním jídla pro děti podle požadavků hygieniků. Schválení výdejny jídla v přírodě podmiňují hygienické stanice tím, že na místo musí vést vodovodní přípojka nebo tam musí být studna. ČTK to řekla zástupkyně Asociace lesních mateřských škol (LMŠ) Magda Kvítková. Podle ní jsou požadavky hygieniků absurdní, protože pro provoz lesních školek stačí pitná voda donesená v barelech. Asociace žádala o stanovisko ministerstvo zdravotnictví, to ale zatím žádné nevydalo, řekla. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
 

Lesní mateřské školy mohou od začátku září zajišťovat jídlo pro děti i pomocí pojízdných výdejen. Umožnila to loňská novela školského zákona a letošní úprava vyhlášky o školním stravování. O nutnosti řešit tuto problematiku jednala asociace se státními orgány několik let. Podle aktuálních předpisů musí výdejna jídla, která pokrmy nepřipravuje, splňovat hygienické požadavky pro pojízdnou prodejnu.

Podle Kvítkové ale ve vyhlášce chybí odkaz na právní předpisy, které by provozu daly jasná pravidla. V praxi tak hygienické stanice požadují pro schválení výdejny v lese zavedení přípojky na vodovodní řád nebo studnu, což školky nedokážou zařídit, řekla. Podle ní je takový požadavek nesmysl i proto, že lesní školky už při svém zápisu do rejstříku musí doložit, že budou mít dost vody pro účely pití. „Školky tudíž mají potvrzení (od hygieniků), že mají dost pitné vody, kterou mohou děti pít, ale třeba jablíčko už si v ní umýt nemohou,“ řekla.

Hygienici podle ní argumentují nařízeními Evropského parlamentu, která ale podle Asociace LMŠ počítají i s dovozem pitné vody v barelech. Jako příklad, že se tento způsob zajištění pitné vody může používat i u výdejen jídla, uvedla Kvítková mobilní prodejny občerstvení například u rybníků. „Tam běžně přijede člověk s pojízdnou prodejnou, do které si předtím z vodovodu načerpal do velkého zásobníku pitnou vodu,“ řekla. Lesní školky by podle ní rády provozovaly výdejny stejným způsobem.

Problém se podle ní týká krajů po celé republice a dotknul se všech lesních školek, které chtěly výdejnu od začátku školního roku zřídit. Jde asi o desítky zařízení, které hygienici vyzvali stáhnout žádosti o povolení výdejen, čemuž školky vyhověly, řekla. Stravování v lesních školkách se tak dál jako před novelou zajišťuje zejména svačinami od rodičů z domova. „Vyhláška nás nikam neposunula,“ shrnula Kvítková.

Ministerstvo podle ní sice tento týden zrušilo zamítavé stanovisko k výdejně jedné lesní školky v Olomouckém kraji a vrátilo hygienikům věc k projednání. K tomu, zda výdejna musí mít vodovodní kohoutek, či ne, se ovšem úřad nevyjádřil, dodala.

V ČR je podle webu Asociace LMŠ asi 200 lesních školek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

24.9.2021 08:22
stravování v lese, zřizování výdejních okének, dovážení vody...ono to zní bizarně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 12:15
Ve Skandinávii je lesních školek hodně, děti si nosí v krabičce studené jídlo na celý den a láhev vody s sebou a jejich hygienici s tím asi nemají problém.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.9.2021 16:26 Reaguje na Jarka O.
Jenomže skandinávské dětičky - potomci Raskenů jsou úplně jinak odolné, že.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 20:44 Reaguje na Daniel Višňovský
Raskeni, kdo to je a kde žili/žijí? Nikdy jsem neslyšela, to mě zajímá. Rask znamená dánsky zdravý, je to teda něco jako Sokol? Skandinávské děti chodí sice pořád s nudlí u nosu, do jeslí i s horečkou, bez antibiotik, oběd z domu je studený vždycky, žádné vydejny, teplá je až večeře doma, ale tu odolnost si vypěstují, to souhlasí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist