https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/at-delaji-detem-svaciny-rodice-zadaji-lesni-materske-skoly-zmenu-legislativy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ať dělají dětem svačiny rodiče, žádají lesní mateřské školy změnu legislativy

3.5.2018 09:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svačina? Žádný problém. Na snímku jsou děti z lesní školky Cestička, která není registrována u ministerstva školství. Rodiče tak mohou dětem dávat svačiny. Provoz školky ale plně hradí.
Svačina? Žádný problém. Na snímku jsou děti z lesní školky Cestička, která není registrována u ministerstva školství. Rodiče tak mohou dětem dávat svačiny. Provoz školky ale plně hradí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Asociace lesních mateřských škol dnes spustila kampaň, která má veřejnost a hlavně politiky přesvědčit o nutnosti změnit legislativu. Ta nyní lesním mateřským školkám předepisuje povinnost poskytnout dětem přesnídávku, oběd a svačinu a dodržet výživové normy podle spotřebního koše. Zajištění takového stravování je podle ředitelky Asociace lesních mateřských škol Terezy Valkounové velká překážka pro fungování lesních školek. Hlavní problém je se svačinami.
 

Povinnost zajistit přesnídávku, oběd a svačinu se týká těch lesních mateřských školek, které se zapsaly do registru ministerstva školství a fungují jako oficiální alternativy klasickým mateřským školám. Výhodou registrace je, že školka dostává od státu prostředky na provoz. Pro lesní mateřské školky, které se rozhodly zůstat mimo oficiální systém vzdělávání, povinnost zajistit stravování neplatí. Veškerý provoz ale hradí rodiče.

Problém pro lesní mateřské školy vyplývá ze zákona 107/2005 o školním stravování. Tím, že lesní školky nemohou pro svůj provoz stavbu, nemají kde uskladnit dovezené jídlo. To se podle výkladu zákona musí dětem vydat bezprostředně a nelze je v zázemí lesních školek skladovat.

Svačiny by teoreticky šly řešit prostřednictvím trvanlivých potravin jako jsou piškoty či mandarinky. "Dalších řešením je třikrát denně jídlo vozit," vysvětluje situaci Tereza Valkounová. Pro běžný provoz lesních školek je dovážení svačin a obědů jednak velmi nákladné, jednak velmi nepraktické. Školky se s dětmi pohybují venku a svůj program přizpůsobují počasí i náladě dětí. Místa, kde si děti dají oběd či svačinu, se mohou každý den lišit. Cateringové službě pak nastává složitý úkol děti najít.

Teoreticky by také lesní mateřské školy mohly využívat zázemí klasické kamenné mateřské školy a chodit na obědy a svačiny tam, pro většinu lesních školek je něco takového ale obtížně řešitelné.

Asociace lesních mateřských škol proto chce prostřednictvím dnes spuštěné kampaně jednak oslovit rodiče a problém jim vysvětlit, jednak popohnat ministerstvo školství, aby pomohlo lesním školkám problém řešit. "Obracíme se na ministerstvo s třemi variantami řešení," říká Valkounová. První z nich je změna školského zákona, druhou je úprava několika vyhlášek, situaci je podle Valkounové uspokojivě vyřešit i změnou jen jedné vyhlášky.

Změna zákona by pro lesní školky zavedla to, že nemusí zajišťovat stravování, protože nemají stavby. Svačiny by pak dětem mohli dávat například rodiče. Změny několika vyhlášek ale i zákona o veřejném zdraví by umožnily to, že lesní mateřské školy mohly dovezené jídlo skladovat a dovoz by tedy nemusel probíhat třikrát denně. Změnou výkladu vyhlášky o předškolním vzdělávání by se umožnilo, aby se na způsobu a rozsahu stravování dětí domluvila mateřská škola spolu s rodiči.

"Obecně vzato je to dobře, že stát dává dítěti ve školce nárok na oběd a dvě svačiny. V lesních školkách ale tento benefit nikdo neocení. Naopak je rodičům líto, že nemohou dávat dítěti svoji zdravou svačinku,” říká Tereza Valkounová. Podle ní je nejvyšší čas problém vyřešit. Brzy začne nový školní rok a aktuální legislativa lesním mateřským školám znepříjemňuje život.

Doplněno 15:00: „ČR má nejlépe propracovaný systém školního stravování, závidí nám ho všude ve světě. A domnívám se, že upravovat ho jiným směrem kvůli jedné marginální skupině bude problém,“ řekla vedoucí Oddělení předškolního a základního uměleckého vzdělávání MŠMT Jaroslava Vatalová pro Český rozhlas Plus. Podle ní je možností zákonné či podzákonné normy změnit. „Ale to je otázka na další jednání a pokud by došlo ke změně zákona, muselo by to projít celým schvalovacím procesem, tedy vládou a poslaneckou sněmovnou. Jestli se to podaří, nemohu zaručit,“ říká Vatalová.

Do kampaně se zapojili svými klipy například Tomáš Klus se svou ženou Tamarou nebo Veronika Vieweghová. Z videa Tomáše Kluse by se mohlo zdát, že dělat svačiny dětem do školky je nelegální. Tak to není. Nikdo rodičům nezakazuje dávat dětem svačinu. Legislativa ale ukládá povinnost zajistit svačinu lesním školkám. Smyslem kampaně je tuto povinnost zrušit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

3.5.2018 11:19
naprostý úřednický pseudoproblém.
obecně lze selským rozumem vyřešit snadno, servírovat relativně trvanlivé potraviny, tj. piškoty, mandarinky a pití v krabičce/malé petflašce, s informací že to není vhodné pokaždé a že je to spíš železná zásoba a s doporučením dávat dětem svačiny dle svého gusta, od buřtu s cibulí po mořské řasy s biosojou.

ostatně, klasické školky zpravidla také nemají problém třeba s bezlepkovými dětmi a krabičkami.
Odpovědět
sv

6.5.2018 12:47 Reaguje na Lukas B.
Žvaníte nesmysly a o tématu evidentně víte kulové. Školní stravování (tedy včetně stravování dětí v mateřských školách) se řídí vyhláškou o školním stravování č. 107/2005 Sb. Součástí této vyhlášky je tzv. spotřební koš, který stanovuje kolik má žák nebo dítě zkonzumovat ryb, mléka, luštěnin, atd. Spotřební koš piškoty nebo pití v krabičce opravdu ale opravdu naplnit nedokážou. A pokud škola nebude plnit spotřební koš, tak jí tam ČŠI udělá takový vítr, že si to za rámeček škola nedá a hygienici jí napaří takovou pokutu, že si to zřizovatel příště velmi rozmyslí. A pokud ten vítr a pokuta nenastane, tak čši a hygienici nesplní svou zákonnou povinnost.
Samozřejmě teoreticky je možné změnit vyhlášku. Pokud ovšem se změní vyhláška pouze pro tzv. lesní školky, tak se jedná o klasický dvojí metr, který ostatně už mezi tzv. lesními a běžnými mateřskými školami funguje. Díky politické a ideologické tlačence (dobro dětí za tím určitě hledat nelze) tzv. lesní školy nemusí plnit řadu přísných provozních podmínek běžných v normálních mateřských školách. Pokud by se vyhláška změnila pro všechny školy a jejich provozovatelé krmili děti piškoty a pitíčky, tak to zase bude v rozporu s trendem prosazování zdravé stravy ve školách. Viz třeba tzv. pamlsková vyhláška.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

7.5.2018 15:21 Reaguje na
Jak byste si představoval řešení problému vy?
Odpovědět
sv

9.5.2018 09:29 Reaguje na Martin Jasan
Rozumíte psanému textu? Pokud ano, viz druhý odstavec, pokud ne, zkusím vám to podat po lopatě.
Dostávají lesní školky dotace? Dostávají, a to ve stejné výši jako ostatní školky. V takovém případě je tedy naprosto zcestné, aby se zde uplatňoval dvojí metr, aby lesní školky požadovaly další úlevy od povinností, které jiné školky běžně plní. Tvrzení, že něco je "obtížně řešitelné", svědčí tak akorát o vlastní neschopnosti a neochotě problém řešit a snaze přehodit problém na někoho jiného. Obtížně řešitelné jsou veškeré problémy, které školství musí řešit. Pokud škola není schopna plnit základní požadavek na stravování dětí, které jim byly svěřeny, je taková organizace na zrušení. Může zrušit svůj zápis ve školském rejstříku a poskytovat předškolní vzdělávání na komerční bázi za plnou cenu.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

9.5.2018 10:58 Reaguje na
Když si člověk odmyslí vaše arogantní urážlivé vyjadřování (zřejmě jste na něj doma zvyklý), tak rozumím, že váš závěr je zrušit.
Nepřipadáte si trochu zkostnatěle? ... nenapadlo, vás že existují kompromisy? Např. v podobně snížené dotace o dotaci na stravování, které není přesně dle vyhlášky?
Dotace totiž není jen za stravování. Vzal jste to v úvahu?

Dle mého názoru by měly zákoné normy reflektovat více skutečný stav, který je (v tomto případě pro děti) prospešný. Ne obráceně, aby se něco fungujícího a přizpůsobovalo rigidně uzákoněným normám.

Další možností je přehodnocení spotřebního koše ... kdo tvrdí, že to co je teď je to nejlepší a to jedině správné.
Odpovědět

Jirka Černý

11.8.2020 13:08 Reaguje na
Problém může být v tom že běžná školka náklady na cokoli rozloží do celého roku, lesní školka která funguje cca 2 měsíce v roce je v dost jiné situaci. Ale nepřu se, jen mně to tak napadlo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist