Austrálie přiznala bělení Velkého bariérového útesu
Zvažuje se zapsání útesu na seznam ohrožených památek UNESCO, což si australská vláda nepřeje. Canberra proto zahájila program ochrany s názvem Reef 2050. Velký bariérový útes poskytuje životní prostředí 1500 druhům ryb a 4000 různým druhům měkkýšů.
To, že se barva ztrácí na rozsáhlých částech útesu, je vidět z leteckých snímků. Znepokojení vyvolává fakt, že se to děje v roce meteorologického fenoménu zvaného La Niña, který většinou klima v Austrálii ochlazuje.
Australská agentura spravující Velký bariérový útes nedávno připomenula, že voda kolem útesu má v některých oblastech teplotu až o čtyři stupně vyšší, než je průměrná hodnota.
Velký bariérový útes se táhne kolem 2300 kilometrů severovýchodního australského pobřeží. Blednutí je projevem toho, že se koráli v příliš teplé vodě začnou zbavovat symbiotických řas, jež jim dodávají zabarvení a výživu. Pak ale hladoví a odumírají.
Při zlepšení podmínek se mohou koráli z takového šoku znovu vzpamatovat. "Pro určení rozsahu a závažnosti blednutí korálů budou rozhodující meteorologické podmínky v příštích dvou týdnech," uvádí správa útesu.
Martin Zavan z Greenpeace Australia vyzval vládu, aby expertům OSN, kteří přijeli útes zkoumat, ukázala právě narušené sekce korálů, a ne nepoškozené a stále malebné partie. "Jestli vláda chce, aby si lidé z OSN udělali ucelený obraz, musí je zavézt na sever a do středu útesu," řekl Zavan.
První blednutí velké části útesu bylo zaznamenáno v roce 1998, další epizody následovaly v letech 2002, 2016, 2017 a 2020.
reklama